A tutoring framework with robotic and virtual agents for requirements elicitation interview training
Gereksinim belirleme mülakatı eğitimi için robotik ve sanal etmenlerle geliştirilmiş öğretim çerçevesi
- Tez No: 882805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BAŞAK AYDEMİR, PROF. DR. HÜSEYİN LEVENT AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Gereksinim belirleme mülakatları, mülakat başarısının mülakatçının hazırlığı ve iletişim becerilerine bağlı olan, yaygın bir tekniktir. Çok sayıda öğrenci için uygulama oturumlarını ölçeklendirmek, paydaşların katılımı gerektiği için zordur. Bu problem için, gereksinim belirleme mülakatı eğitimi için bir robotik eğitmen sunuyoruz. Bu sistem, öğrencilerin mülakatçı olarak davrandığı ve sistemin mülakat yapılan kişi rolünü üstlendiği mülakat seansını ve sistemin öğrencilerin performansını değerlendirip bağlamsal dönüt sunduğu geribildirim seansını destekleyen bileşenlere sahiptir. Bu sistemi lisansüstü öğrencilerinden oluşan bir grupla deneysel olarak değerlendirdik. Bu çalışmanın üzerine inşa ederek, eğitim ajanı için birden fazla teknolojiyi kullanabilen genel bir mimari sunuyoruz. Bu mimari öğrencilerin sosyal becerilerini geliştirmek için bir davranışsal geribildirim değerlendiricisi içerir. Mimarinin uygulanabilirliğini, fiziksel bir robotik ajan ve sesli sanal bir ajan olmak üzere iki uygulama ile gösteriyoruz. Bir başka lisansüstü öğrenci grubu ile yapılan deneysel çalışmalar aracılığıyla, katılımcıların her iki sistemden de memnun kaldıklarını gördük. Katılımcılar robot ajanla eğitildiklerinde daha yüksek öğrenme kazanımları gösterdiler ancak sesli ajanı daha çekici ve kullanımı daha kolay buldular. Bulgularımız, iki sistemin farklı fayda ve dezavantajlara sahip olduğunu, bu nedenle eğitimcilerin tercihlerine ve kaynaklarına göre özelleştirilebildiği bir yaklaşımın önerildiğini göstermektedir. İlaveten, büyük dil modellerini kullanarak mülakat senaryoları üretmeyi ve böylece mülakat eğitim sistemini çeşitli senaryolarla güçlendirmeyi araştırdık. Üretilen senaryoların kalitesini dil kalitesi metrikleri ve uzman değerlendirme çalışması ile değerlendirerek uygulanabilirliklerini doğruladık.
Özet (Çeviri)
Requirements elicitation interviews are a widely adopted technique where the interview success depends on the interviewer's preparedness and communication skills. Scaling practice sessions for many students is challenging due to the need for stakeholder involvement. To address this, we introduce a robotic tutor for requirements elicitation interview training. It has components to support both the interview phase, wherein students act as interviewers while the system assumes the role of an interviewee, and the feedback phase, during which the system assesses students' performance and offers contextual feedback. We empirically evaluated the system with a group of graduate students. Building on this study, we introduce a generic architecture to leverage multiple technologies for the tutoring agent. It also features a behavioral feedback evaluator to enhance students' soft skills. We demonstrate the architecture's applicability through two implementations: with a physical robotic agent and a virtual voice-only agent. Through empirical studies with another group of graduate students, we found that the participants appreciated both systems. They demonstrated higher learning gains when trained with the robotic agent but found the voice-only agent more engaging and easier to use. Our findings indicate that each system has distinct benefits and drawbacks, suggesting a customizable approach for educators' preferences and resources. Additionally, we explore large language models to generate interview scenarios, aiming to augment the interview tutoring system with various scenarios. We assessed the quality of generated scripts with language quality metrics and an expert judgment study and confirmed their applicability.