Ortaokul öğrencilerinin bilgisayarca düşünme becerileri, problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerileri ve araştırma sorgulamaya dönük öz yeterlilik algılarının incelenmesi
Investigation of middle school students' computational thinking skills, reflective thinking skills for problem solving and self-efficacy perceptions towards research and inquiry
- Tez No: 882980
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin bilgisayarca düşünme beceri düzeyleri, problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerileri ve araştırma sorgulamaya dönük öz yeterlilik algılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Amasya ilinde bulunan 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma 239'u kız ve 200'ü erkek olmak üzere toplamda 439 öğrenci katılmıştır. Bu öğrencilerden 79'u 5. sınıf, 120'si 6. sınıf, 121'i 7. sınıf ve 119'u 8. sınıf öğrencileridir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Bilgisayarca Düşünme Beceri Düzeyleri Ölçeği”,“Araştırma Sorgulamaya Dönük Öz Yeterlilik Algı Ölçeği”ve“Problem Çözmeye Yönelik Yansıtıcı Düşünme Becerisi Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçekler google form aracılığıyla öğrencilere ulaştırılmış ve veri toplama süreci tamamlanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler betimsel istatistik, t testi, anova, korelasyon ve regrasyon analizleri kulanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda ortaokul öğrencilerinin genel olarak bilgisayarca düşünme beceri düzeyleri, araştırma sorgulamaya dönük öz yeterlilik algıları ve problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerinin yüksek olduğu görülmüştür. Cinsiyet faktörü açısından öğrencilerinin problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerileri ve araştırma sorgulamaya dönük öz yeterlilik algıları için kız öğrencilerin lehine fark varken bilgisayarca düşünme beceri düzeyleri için anlamlı bir faklılaşma yoktur. Sınıf düzeylerine göre incelendiğinde öğrencilerin bilgisayarca düşünme beceri düzeyleri ve araştırma sorgulamaya dönük öz yeterlilik algılarında anlamlı bir farklılık varken, problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerinde fark görülmemektedir. Öğrencilerin bilgisayarca düşünme beceri düzeyleri, araştırma sorgulamaya dönük öz yeterlilik algıları ve problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerileri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğrencilerin problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerileri ve araştırma sorgulamaya dönük öz yeterlilik algılarının bilgisayarca düşünme becerilerini yordadığı bulunmuştur. Daha sonra bilgisayarca düşünme becerileri ve araştırma sorgulamaya dönük öz yeterlilik algılarının problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerini yordadığı sonucu elde edilmiştir. Son olarak bilgisayarca düşünme becerileri ve problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerinin araştırma sorgulamaya dönük öz yeterlilik algılarını yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the levels of computational thinking skills, reflective thinking skills towards problem solving and self-efficacy oriented by research-inquiry belonging to middle school students. The study uses the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The study group of this research consists of 439 students (239 girls and 200 boys) who are educated at the grades of 5th, 6th, 7th and 8th in Amasya city. Specifically, there are 79 students in the 5th grade, 120 in the 6th grade, 121 in the 7th grade, and 119 in the 8th grade. The levels of computer thinking skills scale, the scale of self-efficacy oriented by research-inquiry and the scale of reflective thinking skills towards problem solving were used as data collection tools in the research. The scales were delivered to the students via google form and therefore the data collection process was completed. The data obtained in the study were analysed using descriptive statistics, t test, anova, correlation and regression analysis. Based on the findings obtained as a result of the analysis, it is concluded that middle school students generally have high levels of computational thinking skills, self-efficacy oriented by research-inquiry, and reflective thinking skills towards problem solving. When the results are considered in terms of gender factor, there is a difference in favour of female students in their students' reflective thinking skills towards problem solving and self-efficacy oriented by research-inquiry, but there is no significant difference in their computational thinking skills. When the results are analysed in accordance to grade levels, there is a significant difference in students' computational thinking skills and self-efficacy oriented by research-inquiry, while there is no difference in reflective thinking skills towards problem solving. Moreover, it is concluded that there is a significant positive relationship between students' computational thinking skills, reflective thinking skills towards problem solving and self-efficacy oriented by research-inquiry. Moreover it was found that students' reflective thinking skills for problem solving and self-efficacy oriented by research-inquiry predicted their computational thinking skills. Then, it was concluded that computational thinking skills and self-efficacy oriented by research-inquiry predicted their reflective thinking skills towards problem solving. Finally, it was concluded that computational thinking skills and reflective thinking skills towards problem solving predict self-efficacy oriented by research-inquiry.