Sıçan izole anokoksigeus kasında peroksinitritin gevşetici etkisinin mekanizmasının incelenmesi
The Mechanism of peroxynitrite-induced relaxations on isolated rat anococcygeus muscle
  1. Tez No: 90200
  2. Yazar: FEYZA ADEMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
49 VLOZET Bu çalışmada sıçan anokoksigeus kasında, peroksinitritin etki mekanizması araştırılmıştır. UxlO“6 M konsantrasyonda fenilefrinle prekontrakte edilmiş dokuda 0.03-1 mM konsantrasyonlarda kümülatif olarak uygulanan ONOO”gevşemeler oluşturmuştur. ONOO“'nun oluşturduğu gevşemeler üzerine 3-arninobenzamid, glibenklamid ve ODQ'nun etkileri incelenmiştir. Prekontraksiyondan İS dakika önce dokunun 3-AB (3 mM) ile inkübasyonu ONOO'nun (1 mM) oluşturduğu gevşemeleri anlamlı olarak etkilememiştir. 10”7 M glibenklamid, kümülatif olarak uygulanan ONOO“ (0.03-1 mM) gevşemelerini anlamlı olarak değiştirmezken, 3x1 O*7 M ve 10”6 M konsantrasyonlarda ONOO“ cevaplarım inhibe etmiştir. Glibenklamid 10”5 M konsantrasyonda ise, öncekilerin aksine gevşemeleri anlamlı olarak potansiyalize etmiştir. Dokular, 10 uM veya 30 uM konsantrasyonlarda ODQ ile inkübe edilmiştir. ODQ her iki konsantrasyonda da kümülatif olarak uygulanan ONOO" cevaplarını anlamlı olarak inhibe etmiştir.50 gevşemelerin sGMP aracılığı ile ve/veya sGMP/K+atp kanal etkileşimi sonucu meydana gelebileceğini göstermektedir. Ancak PARS aktivasyonunun gözlenen gevşemelerde rolü olmadığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
51 VII. SUMMARY In the present study the mechanism of peroxynitrite induced relaxations were investigated on isolated rat anococcygeus muscle. Cumulative administration of 0.03-1 mM ONOO“ produced concentration-dependent relaxations on phenylephrine (UxlO”6 M) precontracted anococcygeus muscle. The effects of 3-aminobenzamide, glibenclamide and ODQ on ONOO“ induced relaxations were investigated. 3-AB (3 mM) incubation for 15 min, prior to the precontraction of tissue did not significantly affect ONOO”(ImM) induced relaxations. 0.03-1 mM ONOO“ induced relaxations were not significantly changed by 7 7 fi incubation of 10”M glibenclamide, although 3x 10“ M and 10”M glibenclamide significantly reduced the relaxations of ONOO“. In contrast, 10”5 M glibenclamide significantly potentiated the relaxations of ONOO“. Tissues were incubated with 10 uM or 30uM ODQ. In both concentrations, ODQ significantly inhibited the ONOO”induced relaxations. In conclusion, conversion of ONOO“ to NO or NO donor(s) might be responsible from ONOO-induced relaxations on RAM at physiological pH.52 Results suggested that ONOO'-induced relaxations were mediated by sGMP and/or sGMP/K+ATp channel interaction. On the other hand, ONOO”induced relaxations were unlikely due to the involvement of PARS.