Şermin Yaşar'ın çocuk kitaplarında Türkçenin söz varlığı unsurları
Vocabulary elements of Turkish language in Şermin Yaşar's children's books
  1. Tez No: 883149
  2. Yazar: SERPİL GÜLBEYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VELİ KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı; Şermin Yaşar'ın çocuk kitaplarındaki söz varlığı unsurlarını incelemek, değerlendirmek ve bu eserlerin çocukların söz varlığı gelişimi açısından önemini belirleyebilmektir. Bu araştırmanın çalışma nesneleri olarak Şermin Yaşar'a ait 8 adet çocuk kitabı belirlenmiş; belirlenen kitaplar atasözleri, deyimler, ikilemeler, kalıp sözler (ilişki sözleri), terimler ve kalıplaşmış sözler açısından incelenmiştir. Seçilen kitapların incelenmesinde nitel araştırma yöntemi ve temel araştırma modeli kullanılmıştır. Doküman incelemesi ile veriler toplanmış ve verilerin analizinde betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Kitaplarda toplam 17 atasözü, 1367 deyim, 538 ikileme, 1016 kalıp söz (ilişki sözü), 1108 terim tespit edilmiş, kalıplaşmış söz varlığı unsuruna ise hiç rastlanmamıştır. Tespit edilen söz varlığı unsurları ile ilgili biçimsel ve anlamsal sınıflandırılmalar yapılmış, değerlendirmelerde bulunulmuştur. Sonuçlara bakıldığında Şermin Yaşar'ın kitaplarındaki söz varlığı unsurlarının genel olarak zengin olduğu görülmektedir. Bu kitapların çocuk edebiyatı alanına, kültürel ögelerin aktarılmasına ve okuma zevkinin oluşmasına katkı sağlayacağına dair yorum yapılmıştır. Bu nedenle çocuklara okutulacak eserlerde Şermin Yaşar'a ait kitaplara yer verilmesi ilgili öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim is to examine and evaluate the vocabulary elements in Şermin Yaşar's children's books and to determine the importance of these works in terms of children's vocabulary development. 8 children's books by Şermin Yaşar were determined as the study objects of this research; The selected books were examined in terms of proverbs, idioms, reduplications, clichés (relationship words), terms and clichés. Qualitative research method and basic research model were used to examine the books selected as a sample. Data was collected through document review and descriptive analysis technique was used to analyze the data. A total of 17 proverbs, 1367 idioms, 538 reduplications, 1016 formulaic words (relationship words), 1108 terms were identified in the books, and no formulaic vocabulary element was encountered. Formal and semantic classifications were made and evaluations were made regarding the identified vocabulary elements. Looking at the results, it can be seen that the vocabulary elements in Şermin Yaşar's books are generally rich. It has been commented that these books will contribute to the field of children's literature, transferring cultural elements and developing the pleasure of reading. For this reason, a suggestion has been made to include books by Şermin Yaşar in the works to be taught to children.