Farklı çevrim sayısı ve hızlarda lityum iyon pillerin elektrokimyasal empedans analizi
The electrochemical impedance analysis of lithium-ion batteries at different cycling frequencies and speeds
  1. Tez No: 883216
  2. Yazar: ALI ESMAEILI AZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrokimya ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, farklı çevrim sayıları ve hızlarda lityum iyon pillerin elektrokimyasal empedans analizine odaklanmaktadır. Elektrokimyasal empedans analizi, pillerin performansını değerlendirmek ve optimize etmek için kullanılan güçlü bir tekniktir. Bu araştırmanın amacı, farklı çevrim sayıları ve hızların lityum iyon pillerin elektrokimyasal özellikleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu etkiler arasında elektrokimyasal arayüzlerin direnci, elektrokimyasal reaksiyon hızları ve pilin iç direnci gibi parametreler yer almaktadır. Farklı çevrim ve şarj/deşarj hızları altında pillerin empedans davranışının analiz edilmesi, performansları hakkında değerli bilgiler sağlayabilir. Bu çalışmanın bulguları, enerji depolama kapasitesi geliştirilmiş ve daha uzun çevrim ömrüne sahip lityum iyon pillerin tasarımı ve geliştirilmesine katkıda bulunabilir. Ayrıca, bu araştırma, çeşitli uygulamalarda lityum iyon pillerin performansını optimize etmek için değerli bilgiler sunabilir ve daha verimli enerji depolama sistemlerine yol açabilir.
Özet (Çeviri)
Abstract: This study focuses on the electrochemical impedance analysis of lithium-ion batteries at different cycles and rates. Electrochemical impedance analysis is a powerful technique used to evaluate and optimize the performance of batteries. The aim of this research is to investigate the effects of different cycles and rates on the electrochemical characteristics of lithium-ion batteries, including the resistance of electrochemical interfaces, electrochemical reaction rates, and internal resistance of the battery. By analyzing the impedance behavior of the batteries under different cycling and charging/discharging rates, valuable insights into their performance can be obtained. The findings of this study can contribute to the design and development of lithium-ion batteries with improved energy storage capacity and longer cycle life. Moreover, this research can provide valuable information for optimizing the performance of lithium-ion batteries in various applications, ultimately leading to more efficient energy storage systems.