Hepatokarsinojen ajanlara bağlı hücre siklusu değişmelerinde melatoninin koruyucu rolünün incelenmesi
Cell cycle regulation of rat liver by melatonin following hepatocarcinogenic agents
- Tez No: 88334
 - Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN GÜRDÖL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Gastroenteroloji, Biochemistry, Gastroenterology
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
6. ÖZET Tamoksifen, meme kanserinin endokrin tedavisinde ve risk grubunda yaygın olarak kullanılan antiöstrojenik etkili bir trifeniletilamin birleşiğidir. Tamoksifenin dokuya göre östrojenik veya antiöstrojenik etkilerde bulunması birtakım avantajlar sağlamakla birlikte bazı durumlarda önemli komplikasyonlara yol açabilmektedir. Bu komplikasyonların başında endometrium ve karaciğer kanseri gelmektedir. Melatonin (N-asetil 5 metoksitriptamin) pineal bezde sentezlenen bir nörohormondur. Son yıllarda melatoninle yapılan çalışmalarda triptofan türevi olan bu metabolitin antioksidan ve sitostatik etkileri olduğu yönünde bulgular elde edilmiştir. İn vitro deneylerde melatonin tümör dokusunda DNA replikasyonunu inhibe edici yönde etkiler göstermiştir. Melatoninin tümör hücrelerinde hücre proliferasyonunun regülasyonunu sağladığı bildirilmiştir. Melatoninin tüm vücut sıvılarında bulunması ve taşıyıcı proteine ihtiyaç duymadan transportunun gerçekleşebilmesi ilaç olarak kullanılması açısından önemli bir özelliktir. Bu çalışmada tamoksifen gerek tek başına gerekse melatoninle birlikte farklı doz ve sürelerde dişi 3-4 aylık Wistar albino türü sıçanlara uygulanarak hepatositlerde DNA içeriği ve hücre siklusu flow sitometrik yöntemle incelendi. Doku kesitleri histopatolojik açıdan değerlendirildi. Tamoksifen uygulanan grupta hücre siklusu ve DNA içeriği kontrol grubuna göre değişmiş bulundu. Kontrol grubundaki sıçanların % 83 ü diploid, % 17 si anöploid hücre siklusuna sahipken tamoksifen uygulanan deneklerde % 83 anöploidi ve % 17 multiploidi tespit edildi. S-fazı fraksiyonu açısından ise kontrol grubuna göre tamoksifen grubunda anlamlı bir fark bulunmadı. Melatonin ve tamoksifenin birarada uygulandığı grupta da hücre siklusu ve DNA içeriği değişikliği tespit edildi. Bu gruptaki deneklerin % 61.5 i anöploidi % 6138.5 i ise multiploidi gösterdi. Deney gruplarının hiçbirisinde diploid hücre populasyonuna sahip bir dokuya rastlanmadı. Sadece melatonin uygulanan grupta deneklerin % 83 ünün anöploid, % 17 sinin ise multiploid özellik gösterdikleri ve S-fazı fraksiyon yüzdelerinde kontrol gruplarına göre anlamlı artış olduğu saptandı. Melatonin+tamoksifen grubunun S- fazı fraksiyonu ortalamaları kontrol grubuyla kıyaslandığında anlamlı bulundu. Histopatolojik Bulgular. Değişik doz ve sürelerde tamoksifen uygulanan gruplarda sinüzoidal dejenerasyon ve heterojen PAS (+) bölgelerin varlığı saptandı. Melatonin+tamoksifen uygulanan gruplarda sinüzoidal genişlemeler, hücrelerin ışınsal diziliminde bozukluklar ve çift nukleuslu hepatositler görüldü. Melatonin grubunda ise PAS (+) hücrelerde azalma, organel kaybı olarak beliren lizis ve hücre membranlarında belirsizlik oluştuğu görüldü. Çalışmamızın bulgularına göre intraperitoneal yolla yüksek farmakolojik dozlarda uygulanan melatonin ve tamoksifenin hepatotoksik özellik gösterdiği sonucuna varıldı. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY : Cell cycle regulation of rat liver by melatonin following hepatocarcinogenic agents Tamoxifen, a triphenylethylamine compound with antiestrogenic activity, is widely used in the endocrine therapy of breast cancer patients. However, due to its dual activity, tamoxifen has been reported to promote the growth of both endometrial and liver cancer after prolonged treatment. The pineal hormone melatonin, chemically identified as N-acetyl-5- metoxytriptamine, has recently been shown to exert antitumoral and antioxidant activity. In this study, tamoxifen, alone or in combination with melatonin, was given intraperitoneally to female Wistar albino rats in varying doses (10 mg/kg, 20 mg/kg, 45 mg/kg) and durations (3, 26 and 45 days). At the end of the experimental period, animals were sacrificed, and liver tissue was excised and prepared for the biochemical and histological examinations. Flow-cytometric DNA analysis was carried out using Coulter kit and the groups were compared with regard to cell DNA content and S-phase fraction. In tamoxifen-administered group, 83 % of animals showed aneuploidy whereas 17 % showed multiploidy. When melatonin was added to tamoxifen, the percentage of animals that showed multiploidy was apparently increased (38.5 %). The highest mean value for SPF % was obtained from the melatonin-treated animals. Varying degrees of histopathological findings were seen in all experimental groups which were indicative of tissue damage. It was concluded that melatonin, alone or in combination with tamoxifen at high doses, may exert hepatotoxic effects when given intraperitoneally to rats. 63