Osmanlı Türkçesindeki eş anlamlı sözcükler üzerine bir inceleme
A study on the synonym words in Ottoman Turkish
  1. Tez No: 883330
  2. Yazar: BEYZA ELMAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ÖZTEKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bugüne değin pek çok araştırma ve inceleme alanı bulmuş olan eş anlamlılık dil çalışmalarında mühim bir yere sahiptir. Eş anlam, anlamdaş, müteradif, sinonim terimleri ile adlandırılan bu yapı anlam bilimde pek çok tartışmayı da beraberinde getirmektedir. Eş anlamlılığın var olduğunu düşünenler ve birebir eş anlamlılığın olmadığını düşünenler şeklinde gruplanabilecek anlam bilimciler, konuyu farklı şekillerde ele almışlardır. Sözlük yazarları sözcüğün anlamını karşılamak için farklı tanımlamalar yapma yoluna gitmişlerdir . Sözlük yazarlarının tanım yaparken kullandıkları yöntemden biri de eş anlamlılık olmuştur. Osmanlı Devletinin altı yüz senelik hükümranlık döneminde yazı dili olarak kullanılan Osmanlı Türkçesinde de eş anlamlı sözcüklerin sözlüklerde anlamı karşılamak için kullanıldığı saptanmıştır. Osmanlı Dönemi sözlüklerinden hareketle hazırlanan tezimizde sözcüklerin eş anlam karşılıklarını ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Synonymy, which has been the subject of numerous studies and investigations to date, holds an important place in linguistic studies. This concept, referred to by terms such as synonym, equivalent, and synonymy, has also brought many debates in the field of semantics. Semanticians can be grouped into those who believe in the existence of synonymy and those who argue that perfect synonymy does not exist, and they have approached the topic in different ways. Dictionary authors have adopted various methods to define the meaning of a word, one of which is the use of synonymy. It has been determined that synonymous words were also used in dictionaries during the six-hundred-year reign of the Ottoman Empire, where Ottoman Turkish was the written language. In our thesis, which is based on Ottoman period dictionaries, we have aimed to reveal the synonymous equivalents of words.