Toz metalurjisi yöntemi ile üretilen fonksiyonel derecelendirilmiş ınconel 718 ve ZrO2 malzemelerinin üretim ve karakterizasyonu
Production and characterization of functionally graded inconel 718 and ZrO2 materials produced by powder metallurgy
- Tez No: 883382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ÇİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Fonksiyonel Derecelendirilmiş Malzemeler (FDM'ler), belirli uygulamalara göre uyarlanmış benzersiz mekanik, termal ve kimyasal özellik kombinasyonları sunarak malzeme bilimi ve mühendisliğinde devrim niteliğinde bir bakış açısını temsil etmektedir. Bu tez, Zirkonya (ZrO2) ve Inconel 718 oluşan yeni bir işlevsel olarak derecelendirilmiş malzemenin sentezini, karakterizasyonunu ve performansını araştırmakta ve her iki malzemenin gelişmiş mekanik mukavemet, yüksek sıcaklık kararlılığı ve korozyon direnci için farklı avantajlarından yararlanmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, termal stabilite incelenmiştir. FDM'nin termal döngüye ve agresif ortamlara maruz kalmaya verdiği tepki, havacılık, enerji ve diğer zorlu uygulamalara uygunluğunu doğrulamak için analiz edilmiştir. Sonuç olarak, bu tez, özellikle Zirkonya ve Inconel 718 arasındaki etkileşime odaklanarak, fonksiyonel derecelendirilmiş malzemelerin kapsamlı bir araştırmasını ortaya koymayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Functionally Graded Materials (FGMs) represent a revolutionary perspective in materials science and engineering by offering unique combinations of mechanical, thermal and chemical properties tailored to specific applications. This thesis investigates the synthesis, characterisation and performance of a novel functionally graded material consisting of Zirconia (ZrO2) and Inconel 718 and aims to exploit the distinct advantages of both materials for improved mechanical strength, high temperature stability and corrosion resistance. Furthermore, the thermal stability is investigated. The response of FGM to thermal cycling and exposure to aggressive environments has been analysed to confirm its suitability for aerospace, energy and other demanding applications. In conclusion, this thesis aimed to put forward a comprehensive investigation of functional graded materials, with a particular focus on the interaction between Zirconia and Inconel 718.