Öğretmen algılarına göre okul iklimi, akademik iyimserlik veokul etkililiği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between school climate, academic optimism and school effectiveness according to teacher perceptions
  1. Tez No: 883622
  2. Yazar: SEMA KOCAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER KAZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma; lise kademesinde görev yapan öğretmenlerin okul iklimi, akademik iyimserlik ve okul etkililiği algıları arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma örneklemini 2022-2023 eğitim- öğretim yılı Düzce ili Merkez ilçesindeki kamuya ait farklı lise türlerinde görev yapan 348 öğretmen oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Demografik Bilgiler Formu”, Canlı, Demirtaş ve Özer tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Okul İklimi Ölçeği'', Wayne K. Hoy (2006) tarafından geliştirilen, Çoban ve Demirtaş (2011) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ”Akademik İyimserlik Ölçeği“ ve Hoy (2009) tarafından geliştirilen ”Okul Etkililiği Ölçeği“ kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiş olup, TTesti, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Öğretmenlerin okul iklimine yönelik algılarının ”çoğunlukla“ düzeyinde olduğu, akademik iyimserlik algılarının ”orta düzeyde katılıyorum“ düzeyinde olduğu ve okul etkililiği algılarının ise ”kısmen katılıyorum" düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin okul iklimi, akademik iyimserlik ve okul etkililiği algıları ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı farklılık bulunduğu, yaş, eğitim düzeyi, okuldaki çalışma süresi ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunmadığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin algılarına göre okul iklimi, akademik iyimserlik ve okul etkililiği değişkenleri arasında pozitif yönlü, istatistiksel olarak anlamlı ve yüksek düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Her iki değişkenin de bağımlı değişken olan okul etkililiğini anlamlı bir biçimde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.Araştırma sonuçları doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify the relationship between school climate, academic optimism, and school effectiveness among high school teachers. Relational survey model, one of the quantitative research models, was used in the study. The research sample consists of 348 teachers working in different types of public high schools in the central district of Düzce province in the 2022-2023 academic year.“Demographic Information Form”,“School Climate Scale”adapted into Turkish by Canlı, Demirtaş, and Özer,“Academic Optimism Scale”developed by Wayne K. Hoy (2006) and adapted into Turkish by Çoban and Demirtaş (2011), and“School Effectiveness Scale”developed by Hoy (2009) were used to collect the data. It was determined that the data were normally distributed, and T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis, and Multiple Linear Regression Analysis were performed. It was determined that teachers' perceptions of the school climate were at the“mostly”level, their academic optimism perceptions were at the“medium level agree”level, and their school effectiveness perceptions were at the“partially agree”level. According to the results of the research, it was determined that there was a significant difference between teachers' perceptions of school climate, academic optimism, and school effectiveness and gender variables, while there was no significant difference according to age, education level, and professional seniority variables. As a result of the analyses, it was determined that there was a positive, statistically significant, and high-level relationship between teachers' school climate, academic optimism, and school effectiveness variables. According to the results of the analysis, it was determined that both variables significantly predicted the dependent variable, school effectiveness. Suggestions were made in line with the research results.