Okul öncesi öğretmen adaylarının web 2.0 araçları ile hazırladıkları çevre etkinliklerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi çerçevesinde incelenmesi
Investigation of preschool teacher candidates' environmental activities prepared with web 2.0. tools within the framework of technological pedagogical content knowledge
- Tez No: 883654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN AKSÜT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitimi öğretmen adaylarının 36-72 aylık çocuklara çevre kirliliği konusunun öğretimine yönelik hazırladıkları Web 2.0 araçları entegre edilmiş etkinlik planlarının, teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı'na devam eden öğretmen adayları (N:30) oluşturmuştur. Araştırmanın deseni gömülü tek durum çalışması planlanmıştır. Veri toplama araçları; etkinlik planı, Web 2.0 araçları ile hazırlanmış dijital öğretim materyalleri ve yapılandırılmış görüşme formudur. Elde edilen veriler eşliğinde tüm öğretmen adaylarının etkinlik planları ve Web 2.0 araçlarıyla hazırlamış oldukları dijital öğretim materyalleri bütüncül olarak TPAB bileşenleri çerçevesinde tematik şekilde analiz edilmiştir. Araştırmada; teknoloji bağlamında öğretmen adaylarının Web 2.0 araçları ile dijital öğretim materyali hazırlamada çok çeşitli program/yazılımlar kullandıkları, dijital öğretim materyali hazırlama sürecinde daha çok ücretsiz, kullanımı kolay ve pratik araçları tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Pedagoji bağlamında, Web 2.0 araçlarının etkinlik planlarının her bölümünde kullanıldığı ve teknolojinin pedagojiyi etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Etkinlik planı hazırlamada sözcükler ve değerlendirme bölümlerinde eksiklikler olduğu görülmüştür. Alan bağlamında etkinlik planlarında hava, su, toprak, gürültü, ışık kirliliği konularına vurgu yapıldığı görülürken, radyoaktif kirlilik ve elektromanyetik kirlilik konularının hiçbir öğretmen adayı tarafından ele alınmadığı dikkati çekmiştir. Öğretmen adayları Web 2.0 araçlarını pratik ve eğlenceli buldukları ifade etmiş, ilk kez Web 2.0 aracı kullananlar ise başta zorlanmalarına rağmen süreçten keyif aldıklarını belirtmişlerdir. Bu sonuçlar çerçevesinde; Web 2.0 araçlarının çevre kirliliği konusunun öğretiminde etkili bir yöntem olacağından yola çıkılarak, çeşitli konu ve kavramların öğretiminde öğretmen ve öğretmen adaylarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the activity plans integrated with Web 2.0 tools prepared by pre-service preschool education teachers for teaching the subject of environmental pollution to 36-72-month-old children within the framework of technological pedagogical content knowledge (TPACK). The study group consisted of pre-service teachers (N: 30) attending the Department of Preschool Education at Bolu Abant Izzet Baysal University in the spring term of the 2022-2023 academic year. The research design was planned as an embedded single case study. Data collection tools included activity plans, digital teaching materials prepared with Web 2.0 tools, and a structured interview form. The activity plans of all participants and the digital teaching materials prepared with Web 2.0 tools were analyzed thematically within the framework of TPACK components. In the research, in the context of technology, it was concluded that the participants used a wide variety of programs/software in preparing digital teaching materials with Web 2.0 tools, and they mostly preferred free, easy-to-use, and practical tools in the process. In the context of pedagogy, it was concluded that Web 2.0 tools were used in every part of the activity plans and technology affected pedagogy. It was observed that there were deficiencies in the vocabulary and evaluation sections of the activity plans. While it was observed that air, water, soil, noise, and light pollution issues were emphasized in the activity plans within the content context, it was noteworthy that radioactive pollution and electromagnetic pollution issues were not addressed by any by any pre-service teacher. The prospective teachers stated that they found Web 2.0 tools practical and fun, and those who used Web 2.0 tools for the first time stated that they enjoyed the process although they had difficulties at first. Based on these results, it is thought that Web 2.0 tools will be an effective method for teaching the subject of environmental pollution and will contribute to teachers and prospective teachers in teaching various subjects and concepts.