Bir başarı testinin madde ayırt edicilik parametresi ve güvenirliğinin iki kuram altında karşılaştırılması
Comparison of item discrimination parameter and reliability of an achievement test according to two theories
- Tez No: 883656
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ALPER KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme Ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada Parametrik Olmayan Madde Tepki Kuramı yaklaşımı, Klasik Test Kuramı yaklaşımına alternatif olarak kullanılabilir mi?" sorusuna yanıt aranmıştır. Araştırmanın genel amacı; Klasik Test Kuramı (KTK) ve Parametrik Olmayan Madde Tepki Kuramı (POMTK) yöntemlerine dayalı olarak kestirilen madde ayırt edicilik indeksleri ve güvenirlik katsayıları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda öğretmen yapımı bir başarı testi olan ve ikili olarak puanlanan Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme testindeki maddelere ait madde ayırt edicilik indeksleri KTK ve POMTK yöntemleri kullanılarak kestirilmiştir. Araştırma betimsel bir araştırma olup korelasyonel araştırma desenindedir. Araştırma kapsamında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde öğrenim gören 592 katılımcıya ulaşılmıştır. Klasik Test Kuramına dayalı olarak madde ayırt edicilik çift serili korelasyon katsayısıyla, Parametrik Olmayan Madde Tepki Kuramına dayalı olarak madde ayırt edicilik Hi katsayılarıyla incelenmiştir. Madde güvenirliği ise Cronbach Alpha, eşdeğer yarılar güvenirlik katsayısı, MS (Molenaar- Sijtsma) ve LCRC güvenirlik katsayısıyla incelenmiştir. Analizler R paket programından (mokken 2.8.11) ve SPSS 21.0 paket programından faydalanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, KTK ve POMTK yöntemine dayalı olarak kestirilen madde ayırt edicilik indeksleri arasında yüksek ve manidar bir ilişki olduğunu, güvenirlik katsayılarının da benzer olduğunu göstermiştir. Bu bulgular doğrultusunda sıralama amaçlı ölçmelerde, kısa testlerde ve küçük örneklemlerde, ölçek geliştirme çalışmalarında POMTK yaklaşımının kullanılabileceği söylenebilir. POMTK yaklaşımının, KTK yaklaşımına göre daha veri odaklı ve keşfedici olması, gruba ve testte yer alan maddelere bağımlı olmaması gibi avantajları göz önüne alındığında verileri daha derinden incelemek amacıyla POMTK, KTK'dan daha çok tercih edilen bir yaklaşım olabilir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the relationship between item discrimination indices and reliability coefficients estimated based on CTT and NIRT methods. In order to achieve this objective, the item discrimination indices of the items in the Measurement and Evaluation in Education test, which is a teacher-made achievement test and scored dichotomously, were estimated using CTT and NIRT methods. The study employed a descriptive research approach and a correlational research design. The study was conducted with a sample of 592 participants studying at Bolu Abant İzzet Baysal University. Item discrimination was examined using CTT, with the two-series correlation coefficient, and nonparametric item response theory, with Hi coefficients. Item reliability was examined using Cronbach's Alpha, equivalent halves reliability coefficient, MS (Molenaar- Sijtsma) and LCRC reliability coefficients. The analyses were conducted using the R package program (mokken 2.8.11) and SPSS 21.0 package program. The findings indicated a high and significant correlation between the item discrimination indices estimated based on the CTT and NIRT methods, as well as similar reliability coefficients. These findings suggest that the NIRT approach can be employed in scale development studies for ranking purposes, short tests, and small samples. The NIRT approach offers several advantages over the CTT approach. It is more data-oriented and exploratory, and it is not dependent on the group or items in the test. Therefore, it may be a more preferred approach for examining data in greater depth.