Adopting a feminist legal perspective in adjudication: a comparative analysis of the judgments of the constitutional court of turkey and european court of human rights
Yargilamada feminist hukuk perspektifinin benimsenmesi: t.c. anayasa mahkemesi ve avrupa insan haklari mahkemesi kararlarinin karşilaştirmali analizi
- Tez No: 883796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFİYE YILMAZ YAMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 396
Özet
Hukuk kuralları, insan yaratımı olarak, toplumda var olan baskın ideolojileri yansıtır. Bu nedenle herhangi bir toplumdaki hukuk sisteminin perspektifi erkek odaklıdır. Sonuç olarak, hukuk sistemi, ataerkil değerleri ve cinsiyete dayalı güç hiyerarşilerinin sürdürülmesine neden olur. Bu tezde, yargının ve özellikle de yargıçların, hem Devlet organları olarak üstlendikleri önemli toplumsal roller, hem de insan haklarının korunmasına ilişkin sorumlulukları nedeniyle, bu durumu düzeltebilecek bir konumda oldukları savunulacaktır. Bu bağlamda yargı etiği insan haklarının hayata geçirilmesinde hakimlerin etik görevlerinin felsefi temelini sunarken, ulusal ve uluslararası yasal çerçeve de pozitif hukuk temelini sağlayacaktır. Daha sonra madalyonun diğer yüzü, özellikle de yargının siyasallaşmasının ve yargısal davranışların kadınlar için adalete erişimin önünde nasıl engeller teşkil edebileceğini göstermek üzere pratikte karşılaşılan zorluklar ele alınacaktır. Tezin odak noktası, yargısal kalıplaşma ve yargının doğasında var olan önyargı ve bu olgunun yargılama süreçlerini nasıl etkilediği olacaktır. Feminist hukuk metodolojisi, yargı kararlarında kesişimsel bir toplumsal cinsiyet perspektifini savunmak için önerilecektir. Bu tez, Türkiye Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin toplumsal cinsiyetle ilgili çeşitli konulardaki kararlarının karşılaştırmalı bir analizini yaparak sunulan teorik çerçeveyi içtihada uygulayacaktır. Bu tezin nihai amacı, yargısal karar alma süreçlerinde toplumsal cinsiyete duyarlı bir yaklaşımın hukuk sistemini iyileştireceğini ve önyargılardan arınmış bir şekilde işlemesine yardımcı olacağını öne sürmektir.
Özet (Çeviri)
Laws of a legal system, as artificial creations, reflect the dominant ideologies present in the society. Therefore the inherent perspective of the legal system in any given society is male-oriented. This notion, consequently, results in the legal system perpetuating patriarchal values and gendered power hierarchies. This thesis will then argue that the judiciary, and especially the judges, both due to their significant social role as State agents and subsequently their responsibilities regarding the protection of human rights, are in a position to ameliorate this situation. Judicial ethics in this respect will present to be the philosophical basis for judges' ethical duties in realizing human rights, while the national and international legal framework will set out the positive law basis. Practical challenges will then be addressed to demonstrate the other side of the coin, specifically how the politization of the judiciary and judicial conduct may present to become barriers for access to justice for women. The focus will be on judicial stereotyping and the inherent bias of the judiciary, and how this phenomenon affects the adjudication processes. Feminist legal methodology is thus proposed to advocate for an intersectional gender perspective in judicial decision-making, in which this thesis will apply the theoretical framework presented to practical case law, by conducting a comparative analysis of the Constitutional Court of Turkey's and the European Court of Human Rights's judgments on various issues on gender. The ultimate aim of this thesis is to suggest that a gender-conscious approach to judicial decision-making will improve the legal system, help it function free from bias.