Onopordum carduchorum çiçeklerinin biyoaktivitesinin araştırılması
Investigation of bioactivity of flowers of Onopordum carduchorum
- Tez No: 884042
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Onopordum spp. doğal olarak Batı Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika'da yayılış gösteren bir bitkidir. Genellikle kayalık yamaçlarında, ormanlarda sıkça görülmektedir. Onopordum spp. antitümör, anti-inflamatuar, antiradikal, antibakteriyel, antihipertensiv, kalp rahatsızlıkları gibi biyoaktif özellikleri oldukları bildirilmektedir. Etnobotanik çalışmalarında ise sindirim rahatsızlıkları ve karaciğer yağlanmasına karşı halk arasında kullanımı bulunmaktadır. Bazı türlerine yönelik yapılan araştırmalarda antioksidan aktivitesi, DPPH radikal süpürüm aktivitesi ve fenolik bileşikler bakımından zengin oldukları belirlenmiştir. Bununla beraber Onopordum spp. hücre hatlarına karşı farmakolojik antibiyotik, antifungal ve sitotoksik etki gösterildiği gözlemlenilmektedir. UV fotonları oksidatif hasarından dolayı cilt hastalıklarına sebep olmaktadır. Onopordum spp. türlerinin potansiyel biyoaktif bileşik bakımından zengin olması ve özellikle güneş ışınlarının yoğun olduğu dönemlerde çiçek açması gibi özellikler nedeniyle UV protektif bileşik içerebileceği ön görülerek bu çalışma planlanmıştır. Proje kapsamında çiçeklenme zamanı örnekler toplanarak ekstraksiyonları yapılacak olup biyoaktivite analizleri ve UV protektif etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, Onopordum cardichorum çiçeği antioksidan aktiviteleri yüksek olduğu görülmüştür. DNA koruyucu potansiyel etkisi görülmüştür. Antimikrobiyal aktivitesi görülmemiştir. Bitkinin bu aktivitelerinden fenolik bileşikler sorumlu olabilir.
Özet (Çeviri)
The plant known as Onopordum spp. naturally occurs in Western Asia, Europe, and North Africa. It is generally found on rocky slopes and in forests. It has been used in traditional medical treatments and has shown effects as an antitumor, antiinflammatory, antioxidant, antibacterial, antihypertensive, cardioprotective agent, and calming agent for heart conditions. In ethnobotanical studies, has been found by using for digestive disorders and liver steatosis. According to some research, O. anatolicum is reported to have antioxidant activity and a high DPPH radical scavenging activity. It has also been found to be rich in phenolic compounds. On the other hand, Onopordum spp. has shown pharmacological antibiotic, antifungal, and cytotoxic effects against cell lines due to oxidative damage from UV photons, causing skin diseases. Considering the potential richness of Onopordum spp. species in terms of bioactive compounds and its characteristic of blooming during periods of intense sunlight, it is hypothesized that they may contain UV protective compounds. Thus, this study is planned to collect flowering time samples of Onopordum carduchorum for extractions and conduct bioactivity analyses to determine their UV protective effects within the scope of the project. In this study, Onopordum spp. flower antioxidant activities were found to be high. A DNA protective potential effect has been observed. No antimicrobial activity was observed. Phenolic compounds may be responsible for these activities of the plant.