Thermal stresses in variable cross-sectional composite annular fins
Değişken kesitli bir kompozit dairesel kanatçığın sıcaklık dağılımı ve termal gerilme analizi
- Tez No: 884294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİMCAN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, değişken kesitli dairesel kanatçığın sıcaklık dağılımı ve ilişkili ısıl gerilmeleri Pseudospectral Chebyshev Yöntemi kullanılarak nümerik olarak incelenmiştir. Dairesel kanatçığın, metal matris içinde uniform olarak dağıtılmış seramik takviyeli bir parçacık kompozit malzemeden yapıldığı varsayılmıştır. Kompozit malzemenin mekanik özellikleri dairesel kanatçık boyunca sabit olup, Halpin-Tsai Homojenizasyon yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Dairesel kanatçığın kalınlığı, radyal yönde doğrusal olarak değişmektedir. Bu durumda, enerji dengesi ve ısıl gerilme denklemleri daha karmaşık hale gelmiş ve analitik çözümler zorlaşmıştır. Bu nedenle, Pseudospectral Chebyshev Yöntemi (PCM) düzgün kesitli bir dairesel kanatçık üzerinde doğrulanmıştır. Elde edilen sonuçlara dayanarak, kompozit malzemeden yapılmış değişken kesitli dairesel kanatçığın sıcaklık dağılımı ve ısıl gerilmeleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the temperature distribution and associated thermal stresses of variable cross-sectional annular fin have been numerically investigated using the Pseudospectral Chebyshev Method. It has been assumed that the annular fin is made of a particle-reinforced composite material with ceramic reinforcement uniformly distributed in a metal matrix. The mechanical properties of the composite material are constant throughout the annular fin and have been obtained using the Halpin-Tsai Homogenization method. The thickness of the annular fin varies along the radial direction. In this case, the energy equilibrium and thermal stress equilibrium equations became more complex, making analytical solutions challenging. Therefore, the validation of the Pseudospectral Chebyshev Method (PCM) has been demonstrated on an annular fin with a uniform cross-section. Based on the results obtained, the temperature distribution and thermal stresses of a variable cross-sectional annular fin that made of composite material have been discussed.