Özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin sosyal duygusal öğrenme becerileriyle zorbalığa maruz kalma durumları arasındaki ilişki
The relationship between social emotional learning skills of students with special learning disabilities and their exposure to bullying
- Tez No: 884416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM İLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Akın, M. (2024). Özel Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrencilerin Sosyal Duygusal Öğrenme Becerileriyle Zorbalığa Maruz Kalma Durumları Arasındaki İlişki. Yüksek Lisans Tezi, Biruni Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İstanbul. Bu araştırmada 13-16 yaş grubu arasındaki ÖÖG olan çocukların SDÖB ile zorbalığa maruz kalma düzeylerini bazı demografik değişkenler açısından incelemek ve sosyal-duygusal öğrenme düzeyinin zorbalığa maruz kalma düzeyini yordayıp yordamadığını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini uygun örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 13-16 yaş arasındaki özel öğrenme güçlüğü olan 219 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Ergen Akran İlişkileri Belirleme Ölçeği ve Sosyal Duygusal Öğrenme Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizleri SPSS 29 programı aracılığıyla çeşitli betimsel istatistikler, farklılıkları tespit etmek için bağımsız örneklemler t testi ve ANOVA, değişkenler arasındaki ilişkileri tespit etmek için korelasyon analizleri ve yordama gücünü tespit etmek için çoklu doğrusal regresyon testleri kullanılarak tamamlanmıştır. Araştırmadan elde eden bulgulara göre, ilk olarak özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin sosyal ve duygusal öğrenme beceri düzeylerinin ve akran zorbalığına maruz kalma düzeylerinin cinsiyete, not ortalamasına, anne eğitim durumuna, baba eğitim durumuna ve ekonomik seviyeye göre anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin sosyal ve duygusal öğrenme becerileri ile zorbalığa maruz kalma düzeyi arasındaki ilişkiye bakıldığında ise anlamlı düzeyde ilişki olduğu tespit edilmiştir. Son olarak, yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre; iletişim becerileri, problem çözme becerileri, stresle başa çıkma becerileri ve kendilik değerini artıran becerilerin öğrencilerin akran zorbalığına maruz kalma düzeylerini anlamlı olarak yordadığı tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular alanyazın. bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Akın, M. (2024). The Relationship Between Social Emotional Learning Skills of Students with Special Learning Disabilities and Their Exposure to Bullying. Master Thesis, Biruni University Graduate Education Institute, Istanbul. The objective of this study was to examine the social and emotional learning skills and bullying exposure levels of children with specific learning disabilities between the ages of 13 and 16 in terms of some demographic variables. Additionally, the study aimed to determine whether the social and emotional learning level predicts the level of bullying exposure. The research was designed in accordance with the relational screening model. The sample of the research consisted of 219 students with specific learning disabilities between the ages of 13 and 16, determined using the appropriate sampling method. The Personal Information Form, Adolescent Peer Relations Determination Scale, and Social Emotional Learning Skills Scale were employed as data collection instruments in the study. The data were subjected to analysis using various descriptive statistics through the SPSS 29 program, independent samples t-test, and ANOVA to identify differences, correlation analysis to ascertain relationships between variables, and multiple linear regression tests to ascertain predictive power. The findings of the research indicate that there are significant differences in the social and emotional learning skill levels and peer bullying exposure levels of students with specific learning disabilities according to gender, grade point average, mother's education level, father's education level, and economic level. Furthermore, the relationship between students' social and emotional learning skills and the level of exposure to bullying was found to be significant. Finally, the regression analysis results indicated that communication skills, problem-solving skills, stress coping skills, and skills that increase self-worth significantly predict students' levels of exposure to peer bullying. The findings obtained from the research were discussed in the context of the literature.