Place of online art galleries and auction houses in Turkey
Çevrim içi sanat galerileri ve müzayede evlerinin Türkiye'deki yeri
  1. Tez No: 884659
  2. Yazar: ECE FEM BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Fine Arts, Management Information Systems, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma Türkiye'deki sanat pazarında yer alan çevrim içi sanat galerileri ve müzayede evlerini sanat satıcısı ve sanat alıcısı perspektifinden incelemiştir. Araştırmanın verileri ilgili alanda uzmanlarla görüşme yaparak ve sanat alıcıları arasında yapılan anket yoluyla toplanmıştır. Nitel veriler MAXQDA ile, nicel veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Sanat alıcılarının çevrim içi ve fiziksel sanat platformlarından hangisini daha çok tercih ettiklerini karşılaştırmak için bağımlı örneklem t testi uygulanmıştır. Alım sıklığı ile bütçe, alım amacı ile bütçe arasında bir ilişki olup olmadığını değerlendirmek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Yaş ve sanat eseri alım sıklığı arasındaki farklı sonuçlandırmak için varyans analizi uygulanmıştır. Anketteki sanat eseri boyutunun satın almaya etkisi, çevrim içi sanat platformlarının olumlu ve olumsuz yönlerinin cevaplandığı açık uçlu sorulara içerik analizi yapılmıştır. Sanat satıcısı tarafında, dijitalleşmenin pozitif getirilerinden bazıları kitlelere ulaşma ve bir mekana bağlı kalmamaktır. Sanat alıcıları için zaman kazanma ve çeşitlilik çevrim içi sanat platformlarının olumlu yönleriyken, hissiyat eksikliği ve güvenilirlik ise bu platformların olumsuz yönleri içerisinde yer almaktadır. Sanat eserinin boyutunun satın almaya etkisinin mekan ve eser boyutu uyumu sebebiyle önemli olduğu bulunmuştur. Yaş ve çevrim içi sanat eseri satın alım arasında anlamlı bir farka ulaşılamamıştır. Resim, heykel, fotoğraf ve edisyon baskı türleri içerisinde en çok tercih edilen sanat eseri türünün resim olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examined online art galleries and auction houses in the art market in Turkey from the perspective of art sellers and art buyers. The data of the research was collected by interviewing experts in the relevant field and through a survey among art buyers. Qualitative data were analyzed with MAXQDA, and quantitative data were analyzed with SPSS. A paired samples t-test was applied to compare which of the online and brick-and-mortar art platforms art buyers prefer more. Correlation analysis was conducted to evaluate whether there was a relationship between purchasing frequency and budget, purchasing purpose and budget. ANOVA was applied to conclude the difference between age and frequency of purchasing artworks. Content analysis was conducted on the open-ended questions that answered the effect of the size of the artwork in the survey on purchasing and the positive and negative aspects of online art platforms. On the art dealer side, some of the positives aspects of digitalization include reaching the masses and not being tied to one location. For art buyers, time-saving and variety are positive aspects of online art platforms, while inability to feel and reliability are negative aspects. It has been found that the effect of size of the artwork on purchasing is important due to the harmony between space and the size of the artwork. No significant difference was found between age and online art purchases. It has been found that the most preferred type of artwork among painting, sculpture, photography and edition print genres is painting.