Kapitalizm, çalışma ve tembellik hakkı tartışmaları: Paul Lafargue'nin tembellik hakkı metni üzerine bir inceleme
Debates on capitalism, work and the right to laziness: a study on Paul Lafargue's right to laziness
- Tez No: 884782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZCAN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Paul Lafargue'ın 1883 yılında yazdığı Tembellik Hakkı, çalışma faaliyetini sorgulayan ve kapitalist üretim ilişkileriyle dönüşen çalışma faaliyetini eleştiren bir metin olarak öne çıkmaktadır. Lafargue'ın kendine has üslubuyla yazılan metin bir manifesto niteliğindedir. Metinde kapitalizm öncesi dönemlerle yapılan karşılaştırmalarla çalışma faaliyetinin, kapitalist üretim ilişkileriyle biçimsel ve anlamsal olarak geçirdiği değişim gösterilmektedir. Önceki dönemlerde acının kaynağı ve özgürlüğün düşmanı olarak görülen çalışma faaliyeti, kapitalizmde artık yaşamın merkezine yerleşmiş ve toplumda var olabilmenin koşulu haline gelmiştir. Burjuvazi tarafından çalışma faaliyetinin teşvik edilmesi için ideolojik bir hegemonya kurulmuştur. Bunun sonucunda işçi sınıfına daha fazla çalışma düşüncesi empoze edilmiştir. Lafargue, metinde aynı zamanda işçi sınıfının çalışma faaliyetine yönelik ilgisini de tartışmıştır. Kapitalizmin ideolojik aygıtlarını eleştiren Lafargue, çalışma hakkının karşısında Tembellik Hakkı'nı savunmuştur. Çalışma faaliyetinin kapitalizmde emek gücünü satarak geçimini sağlayan kişiler için zorunlu bir hale gelmesi, bu faaliyetin hak olma niteliğini sorgulatmıştır. Paul Lafargue, Avrupa'da Marksizmin örgütleyicilerinden olan bir sosyalisttir. Metinde yapılan öneriler ile yeni bir toplumsal düzen için mücadeleye çağrı yapılmaktadır. Bu çalışmayla yalnızca çalışma koşullarının iyileştirilmesine dayanan bir sosyal politika önlem ve uygulamalarının ötesinde, çalışma faaliyetinin sorgulanmasına ilişkin bir katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Paul Lafargue's Right to Laziness, written in 1883, stands out as a text that questions the activity of work and criticizes the transformation of the activity of work with capitalist relations of production. Written in Lafargue's unique style, the text is a manifesto. The text shows the formal and semantic changes that the activity of work has undergone with capitalist relations of production through comparisons made with pre-capitalist periods. The activity of work, which was seen as the source of pain and the enemy of freedom in previous periods, has now become the center of life in capitalism and has become the condition of existence in society. An ideological hegemony has been established by the bourgeoisie to encourage the activity of work. As a result, the idea of working more has been imposed on the working class. Lafargue also discussed the interest of the working class in the activity of work in the text. Criticizing the ideological apparatuses of capitalism, Lafargue defended the Right to Laziness against the right to work. The fact that the activity of work has become compulsory for those who earn their living by selling their labor power in capitalism has questioned the nature of this activity as a right. Paul Lafargue is a socialist who is one of the organizers of Marxism in Europe. The proposals made in the text call for a struggle for a new social order. This study aims to make a contribution to the questioning of work activity, beyond the measures and practices of a social policy based solely on the improvement of working conditions.