Sürdürülebilir pazarlama çerçevesinde sürdürülebilir tüketimin rolü ve etki eden unsurların analizi
Analysis of the role of sustainable consumption and influencing factors within the sustainable marketing frameworks
- Tez No: 884826
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERCAN GEGEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışmanın amacı, değerler ve yaşam tarzları ile sürdürülebilir tüketim bilinci ve satın alma niyeti arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. İkincil amaç ise bu ilişkide gelecek kaygısının aracı rolünü belirlemektir. Çalışmanın iki temel sorusu; tüketicilerin sürdürülebilir tüketim bilinçlerinin ve satın alma niyetlerinin, değerler ve yaşam tarzlarının etkisi ile oluşup oluşmadığı ve tüketicilerin satın alma niyetinin, sürdürülebilir tüketim bilincine göre oluşup oluşmadığı sorularıdır. Saha araştırması tekstil ürünü tipi üzerinden gerçekleştirilmiştir. Saha araştırması sonucu; değerler ve yaşam tarzlarının, sürdürülebilir tüketim bilinci ile gelecek kaygısına doğrudan ve dolaylı etkisi olduğu sonucu çıkmıştır. Yine gelecek kaygısının sürdürülebilir tüketim bilincine, sürdürülebilir tüketim bilincinin, satın alma niyetine doğrudan etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Fakat gelecek kaygısının doğrudan satın alma niyetine ve değerler ve yaşam tarzının gelecek kaygısı aracı etkisi ile satın alma niyetine etkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the relationship between values and lifestyles with sustainable consumption awareness and purchase intention. A secondary aim is to identify the mediating role of future anxiety in this relationship. The study's two main questions are whether consumers' sustainable consumption awareness and purchase intentions are influenced by values and lifestyles, and whether consumers' purchase intention is influenced by sustainable consumption awareness. The field research was conducted focusing on textile products. The findings of the field research indicate that values and lifestyles have both direct and indirect effects on sustainable consumption awareness and future anxiety. Additionally, it was found that future anxiety has a direct impact on sustainable consumption awareness, and sustainable consumption awareness directly influences purchase intention. However, no direct impact of future anxiety on purchase intention or indirect effects of values and lifestyles on purchase intention through future anxiety were found.