Çocuk dergilerinin söz varlığı açısından incelenmesi: TRT Çocuk, Bilim Çocuk, Bilge Çocuk, Diyanet Çocuk, MinikaGO örneği
Analysis of children's magazines in terms of vocabulary: TRT Çocuk, Bilim Çocuk, Bilge Çocuk, Diyanet Çocuk, Minikago example
- Tez No: 884965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR DİREKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmada, çocuk dergilerinde yer alan söz varlığı unsurlarını ve bu unsurların hangi sıklıkta kullanıldığını belirleyerek bir dizin oluşturmak amaçlanmıştır. Çalışmamıza 2021 yılında yayımlanan TRT Çocuk, Bilim Çocuk, Bilge Çocuk, Diyanet Çocuk ve MinikaGO dergilerinin ocak, mart, eylül ve haziran sayıları dâhil edilmiştir. Doküman incelemesi yönteminin kullanıldığı çalışmada, seçilmiş olan dergilerde yer alan söz varlığı unsurları tespit edilmiştir. Bu unsurların söz konusu dergilerdeki bulunma sıklığı belirlenmiştir. Veriler betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Verilerin analizi için Türksözdiz programı kullanılmıştır. Bu program, metinlerdeki kelimeleri analiz ederek sıklıklarını ve dağılımlarını belirlemektedir. Türksözdiz programı aracılığıyla dergilerde yer alan kelimelerin sıklıkları otomatik olarak hesaplanmış ve söz varlığı unsurları sistematik bir şekilde tespit edilerek listelenmiştir. İncelediğimiz çocuk dergilerinde toplam“97.525”söz varlığı unsuru kullanıldığı belirlenmiştir. Bu unsurların dergilere göre dağılımı ise sıklık sırasına göre şu şekildedir: Bilim Çocuk dergisinde“25.586”, TRT Çocuk dergisinde“21.146”, MinikaGO dergisinde“19.826”, Bilge Çocuk dergisinde“19.161”ve Diyanet Çocuk dergisinde“11.576”. Araştırmanın bulgularına göre en fazla atasözü 7 sıklıkla Bilge Çocuk dergisinde yer almaktadır. TRT Çocuk dergisinin incelenen sayılarında ise atasözüne rastlanmamıştır. En fazla deyim 254 sıklıkla MinikaGO dergisinde, en az deyim 102 sıklıkla Bilim Çocuk dergisinde kullanılmıştır. En fazla ikileme 76 sıklıkla MinikaGO dergisinde, en az ikileme 42 sıklıkla Bilim Çocuk dergisinde yer almaktadır. En fazla özel isim 1208 sıklıkla Bilim Çocuk dergisinde, en az özel isim ise 461 sıklıkla Diyanet Çocuk dergisinde tespit edilmiştir. İncelenen dergilerde temel kelimelerden sonra en fazla kullanılan söz varlığı unsuru özel isimlerdir. Diğer söz varlığı unsurları ise sıklık sırasına göre deyimler, ikilemeler ve atasözleridir.
Özet (Çeviri)
This study aims to create an index by determining the vocabulary elements present in children's magazines and the frequency of their usage. The January, March, September, and June issues of TRT Çocuk, Bilim Çocuk, Bilge Çocuk, Diyanet Çocuk, and MinikaGO magazines published in 2021 were included in our study. Using document analysis methodology, the vocabulary elements present in the selected magazines were identified, and their frequency of occurrence in these magazines was determined. The data were analyzed using descriptive analysis method. Türksözdiz program was used for data analysis. This program analyzes words in texts to determine their frequencies and distributions. Through the Türksözdiz program, the frequencies of words in the magazines were automatically calculated, and vocabulary elements were systematically identified and listed. It was determined that a total of“97.525”vocabulary elements were used in the children's magazines examined. The distribution of these elements according to the magazines is as follows in order of frequency:“25.586”in Bilim Çocuk magazine,“21.146”in TRT Çocuk magazine,“19.826”in MinikaGO magazine,“19.161”in Bilge Çocuk magazine, and“11.576”in Diyanet Çocuk magazine. According to the findings of the research, the highest number of proverbs, 7 in frequency, is found in Bilge Çocuk magazine. Proverbs were not encountered in the issues of TRT Çocuk magazine examined. The most frequently used idiom, 254 times, is in MinikaGO magazine, while the least used idiom, 102 times, is in Bilim Çocuk magazine. The most frequent collocation, with 76 occurrences, is in MinikaGO magazine, while the least frequent collocation, with 42 occurrences, is in Bilim Çocuk magazine. The most frequent proper noun, with 1208 occurrences, is in Bilim Çocuk magazine, while the least frequent proper noun, with 461 occurrences, is in Diyanet Çocuk magazine. After basic words, the most frequently used vocabulary element is proper nouns in the examined magazines. The other vocabulary elements are idioms, collocations, and proverbs in order of frequency.