Özel eğitim çocuk dergisinde yer alan metinlerin ilkokul öğrencilerinin söz varlığını geliştirmesi açısından incelenmesi
Analysis of texts in special education children's magazine in terms of vocabulary development in primary school students
  1. Tez No: 943036
  2. Yazar: MERT ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH AKCAN, PROF. DR. SERDARHAN MUSA TAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çocuklarda dil gelişimi sürecinde, söz varlığı unsurları büyük önem taşımaktadır. Söz varlığı ediniminde kullanılan materyallerden biri de çocuk dergileridir. Çocuk dergileri, çocuklar tarafından genellikle eğlence amacıyla takip edilen yayınlardır. Söz varlığı unsurları bakımından zengin dergilerin çocuklara sunulması, onlara hem eğlenme hem de öğrenme ve becerilerini geliştirme fırsatı sağlar. Çocuk edebiyatı ürünlerinin niteliği büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, nitelikli bir metin için aranan en önemli özelliklerden biri söz varlığı unsurlarıdır. Çocuklar tarafından büyük ilgiyle takip edilen Özel Eğitim Çocuk dergisi Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanmaktadır. Her yaş grubundaki çocuklara hitap eden dergi, içeriğinde çeşitli yazı türlerine yer vermektedir. Bu çalışmanın amacı, çocukların severek takip ettiği Özel Eğitim Çocuk dergisinde yer alan metinlerin söz varlığı açısından incelenmesidir. Çalışmada yöntem olarak doküman analizi kullanılmıştır. Derginin ilk 11 sayısında yer alan tüm metinler Word formatına dönüştürülerek incelenmiş ve söz varlığı unsurları açısından taranmıştır. Elde edilen veriler, Cibakaya dizin programı ile dizinlenmiştir. Ortaya çıkan bulgular, sıklık durumuna göre tablolar halinde sunulmuştur. Sonuç olarak, Özel Eğitim Çocuk dergisinin söz varlığı unsurları açısından oldukça zengin bir kaynak olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In children's language development, vocabulary elements related to language are of great importance. One of the materials used in vocabulary acquisition is children's magazines. Children's magazines are publications that are generally followed by children for entertainment purposes. Presenting children with magazines rich in vocabulary elements offers them the opportunity to learn and develop their skills while having fun. The quality of children's literature products is very important. In this context, one of the most important requirements sought for quality is vocabulary elements. The Special Education Children's Magazine, which is followed with great interest by children, is published by the Ministry of National Education. The magazine, which appeals to children of all ages, includes various types of writing in its content. The aim of this study is to examine the texts in the Special Education Childrens magazine, which children love to follow, in terms of vocabulary. Document analysis was used as a method. All texts in the first 11 issues of the magazine were examined in Word format and scanned in terms of vocabulary elements. The scanned data was indexed with the Cibakaya index program. The findings are presented in tables according to frequency. As a result, it was determined that the Special Education Children's magazine is a very rich source in terms of vocabulary elements