Kanser ilaçlarının üretiminde kullanılan ekipmanların temizlik validasyonu için analitik metod geliştirilmesi ve validasyonu
Development and validation of analytical method for cleaning validation of equipment used in the production of cancer drugs
  1. Tez No: 884966
  2. Yazar: GÖZDE GÜLİN DALTABAN İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURİ ŞEHVAR ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Temizlik validasyonu, bir temizleme işleminin, bir ekipmanda üretilen ürünün aktif farmasötik bileşenlerinin kalıntılarını ortadan kaldırmasını sağlamak için kullanılan metodolojidir. Üretilen bir sonraki ürünün kalitesinin, önceki üründen kaynaklanan kalıntılar nedeniyle bozulmamasını sağlamak için tüm kalıntılar; önceden belirlenen prosedürlere uygun olarak ekipmandan uzaklaştırılmalıdır. Her bir etken madde için temizleme prosedürü ve valide edilmiş analitik yöntem açıkça ortaya konmalıdır. Bu çalışma; epirubisin etken maddesi için paslanmaz çelik materyal %2'lik NaOH çözeltisi ile temizlendiğinde; valide edilmiş analitik yöntem ile ölçümlerinde 20 ng'ın üzerinde kalıntı kalmadığını ortaya koymaktadır. Kromatografik yöntemde HPLC-UV sistemi kullanılmıştır. Ayırma kolonu olarak Poroshell 120-C8 kolonu kullanılmıştır. Mobil faz, asetonitril ve saf su içinde içinde %0,1 ortofosforik asit (h/h) (72:28, h/h) olarak belirlenmiştir. Karışım 0,5 mL/dk akış hızında izokratik olarak sisteme verilmiştir. LOD 5 ng/mL ve LOQ 20 ng/mL'dir. Geliştirilen yöntem validasyon parametreleri açısından iyi bir kesinliğe ve doğruluğa sahiptir.
Özet (Çeviri)
Cleaning validation is the methodology used to ensure that a cleaning process eliminates residues of the active pharmaceutical ingredients of the product produced in an equipment. To ensure that the quality of the subsequent product is not compromised by residues from the previous product, all residues must be removed from the equipment according to predetermined procedures. The cleaning procedure and validated analytical method must be clearly established for each active ingredient. This study demonstrated that when stainless steel material was cleaned with a 2% NaOH solution for the active ingredient epirubicin, no residues exceeding 20 ng remained as measured by the validated analytical method. The chromatographic method used was an HPLC-UV system. A Poroshell 120-C8 column was used as the separation column. The mobile phase was determined to be acetonitrile and purified water with 0.1% orthophosphoric acid (v/v) (72:28, v/v). The mixture was injected into the system isocratically at a flow rate of 0.5 mL/min. The LOD and LOQ was detected as 5 ng/mL, and 20 ng/mL, respectively. As a result, the developed method has good precision and accuracy in terms of validation parameters.