Okul öncesi dönem değerler eğitiminde okul dışı öğrenme ortamları
Out-of-school learning environments in pre-school values education
- Tez No: 884987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KIRTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Değerler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu araştırma; kritik dönem olan okul öncesi dönemdeki çocuklara değerler eğitiminin okul dışı öğrenme ortamlarıyla nasıl verilebileceğini, çocukların okul dışı öğrenme ortamlarındaki değerler eğitimi etkinliklerinde hangi değerleri ve becerileri sergileyebileceğini, Okul Öncesi Eğitim Programındaki hangi kazanımların kazandırılabileceğini ve etkinlikler sonucunda elde edilen bulgular neticesinde Türkiye'de uygulanan (60-72 Aylık Çocuklar İçin) Okul Öncesi Eğitim Programına farklı bir bakış açısı kazandırabilmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, doğası gereği nitel araştırma desenlerinden birisi olan eylem araştırması yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Sakarya ilinin Adapazarı ilçesinde, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında resmi bir bağımsız anaokuluna devam eden 60-72 aylık 22 çocuk oluşturmaktadır. Uygulama sürecinde kullanılan başlıca veri toplama araçları; video ve fotoğraf kayıtları, çocukların yaptıkları resimler, çocuklar ile yapılan sohbet tarzı toplu görüşmeler ve gözlem notları oluşturmaktadır. Birden fazla veri toplama aracı ile elde edilen veriler, ayrı ayrı sınıflandırılmış ve yorumsal analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda, çocukların okul dışı öğrenme ortamları kapsamında yapılan okul öncesi dönem değerler eğitimi etkinliklerinde; duyarlılık, sevgi, sorumluluk, yardımlaşma, dayanışma, saygı, temizlik, paylaşma, estetik, sağlıklı olmaya önem verme, nezaket ve israf etmeme değerlerini sergiledikleri görülmüştür. Çocukların okul dışı öğrenme ortamları kapsamında yapılan okul öncesi dönem değerler eğitimi etkinliklerinde; duygularını ifade etme, süreğen düş gücü, temel sosyal iletişim becerileri, günlük yaşamla ilişkilendirme, problem çözme, neden-sonuç ilişkisi kurabilme, önceki bilgileri kullanma, zaman algısı, gözlem yapma, keşfetme, aktif katılım, hayal gücü ve yaratıcılık gibi becerileri sergiledikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca okul dışı öğrenme ortamları kapsamında yapılan okul öncesi dönem değerler eğitimi etkinliklerinin; okul öncesi eğitim programının bazı kazanımları kazandırabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to provide a different perspective for the Preschool Education Program (including 60 - 72 Months Old Children) on how values education can be given to children in preschool period who are in a critical period through out-of-school learning environments, what values and skills children can exhibit in values education activities in out-of-school learning environments, and what achievements in the Preschool Education Program can be gained through the findings obtained as a result of the activities. The research was conducted with the action research method, which is one of the qualitative research methods by nature. The study group of the research consists of 22 children aged 60-72 months who attend an official independent kindergarten in the Adapazarı district of Sakarya province in the 2022-2023 academic year. The main data collection tools used in the application process consists of video and photo recordings, pictures made by children, group conversations with children and observation notes. Data obtained through multiple data collection tools were classified separately and subjected to interpretive analysis. As a result of the research, in the preschool period values education activities carried out within the scope of children's out-of-school learning environments, it was observed that they exhibited the values of sensitivity, love, responsibility, cooperation, solidarity, respect, cleanliness, sharing, aesthetics, giving importance to being healthy, kindness and not wasting. It was concluded that they exhibited skills such as expressing their emotions, persistent imagination, basic social communication skills, associating with daily life, problem solving, establishing cause-effect relationships, using previous knowledge, time perception, observation, discovery, active participation, imagination and creativity. In addition, it has been concluded that preschool values education activities carried out within the scope of out-of-school learning environments can provide some gains for the pre-school education program.