Gerçekçi matematik eğitimine dayalı öğretimin eleştirel düşünme becerisi ve matematiksel yılmazlık algısına etkisi
The effect of teaching based on realistic mathematics education on critical thinking skills and perception of mathematical resilience
- Tez No: 885072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE KOZA ÇİFTÇİ KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı Gerçekçi Matematik Eğitimine dayalı gerçekleştirilen matematik öğretiminin sekizinci sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerisine, eğilimine ve matematiksel yılmazlık algısına etkisini incelemektir. Bu doğrultuda nicel araştırma yöntemlerinden tek grup ön test-son test deseni kullanılan çalışmada GME'ye dayalı etkinlikler ve bağlam odaklı problemlerle matematik öğretimi gerçekleştirilmiştir. Çalışma devlet ortaokulunda öğrenim gören 8. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Veriler 2022-2023 eğitim öğretim yılının bahar döneminde toplanmıştır. Verilerin analizinde öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini, eğilimlerini ve matematiksel yılmazlık düzeylerini belirleyebilmek için ölçek puanlarına ait betimleyici istatistikler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda GME'ye dayalı matematik öğretiminin öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini ve eğilimlerini son test puan ortalamalarının ön test puan ortalamalarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttırdığı görülmüştür. Eleştirel düşünme eğilimlerinin alt boyutları olan katılım, bilişsel olgunluk ve yenilikçilik boyutlarının son test puan ortalamalarında ön test puan ortalamalarına göre artış görülmüştür. Bu artış katılım boyutu için istatiksel olarak anlamlı düzeyde iken bilişsel olgunluk ve yenilikçilik boyutu için istatistiksel olarak anlamlı değildir. GME'ye dayalı matematik öğretiminin öğrencilerin matematiksel yılmazlık son test puan ortalamalarının ön test puan ortalamalarına göre anlamlı düzeyde arttırdığı saptanmıştır. Matematiksel yılmazlığın alt faktörlerinden değer, mücadele ve gelişim alt faktörlerinin son test puanlarında artış görülürken bu artışın alt faktörlerin tamamı için istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur. Bu sonuçlar gerçekleştirilen GME'ye dayalı matematik öğretiminin öğrencilerin eleştirel düşünme becerisini, eğilimini ve matematiksel yılmazlık algısını geliştirmesine katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of mathematics teaching based on realistic mathematics education on eighth grade students' critical thinking skills, disposition, and mathematical resilience perception. In this direction, a one-group pre-test-post-test design, one of the quantitative research methods, was used in the study, and mathematics teaching was carried out with activities based on GME and context-oriented problems. The study was conducted with 8th grade students studying at a public secondary school. The data were collected in the spring term of the 2022-2023 academic year. In the analysis of the data, descriptive statistics of the scale scores were used to determine the critical thinking skills, dispositions, and mathematical resilience levels of the students. As a result of the research, it was seen that mathematics teaching based on GME increased the students' critical thinking skills and dispositions at a statistically significant level in the posttest mean scores compared to the pre-test mean scores. There was an increase in the posttest mean scores of the participation, cognitive maturity, and innovativeness dimensions, which are the sub-dimensions of critical thinking dispositions, compared to the pre-test mean scores. While this increase was statistically significant for the participation dimension, it was not for the cognitive maturity and innovativeness dimensions. It was found that GME-based mathematics teaching significantly increased the post-test mean scores of students' mathematical resilience compared to the pre-test mean scores. While there was an increase in the posttest scores of the value, struggle, and development sub-factors of mathematical resilience, this increase was not statistically significant for all sub-factors. These results show that GME-based mathematics teaching contributed to the development of students' critical thinking skills, disposition, and mathematical resilience perception.