Ulusal güvenlik hukuku ve stratejisi: Karşılaştırmalı bir analiz ve Türkiye örneği
National security law and strategy: A comparative analysis and the example of Türkiye
  1. Tez No: 885161
  2. Yazar: MEHMET RECAİ UYGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Ulusal Güvenlik Hukuku ve Stratejisi alanında uzmanlaşmış akademik programların kurulmasına duyulan ihtiyacı ve ulusal güvenlik kanunu oluşturma gerekliliğini vurgulamaktadır. Uluslararası hukuk, siber güvenlik, terörle mücadele ve insan hakları gibi geniş bir konu yelpazesini kapsayan ve pratik eğitime vurgu yapan kapsayıcı bir müfredatın geliştirilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda, demokratik ve uluslararası standartlara uyumlu, ulusal çıkar ve demokrasi arasındaki dengeyi kuran bir ulusal güvenlik kanununun oluşturulması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu gereklilik, Türkiye'nin ulusal güvenlik alanındaki hukuki ve stratejik uzmanlığını uluslararası norm ve standartlara uyumlu hale getirme ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Yöntem olarak, nitel karşılattırmalı analiz kullanılmıştır. Türkiye'nin mevcut durumunu ve ulusal güvenlik hukuku alanında eğitim eksikliklerini eleştirel bir şekilde değerlendirmek için belge analizi, karşılaştırmalı metin analizi ve vaka çalışmaları kullanılmıştır. Litvanya'nın AB düzenlemelerine uyumu, Türkiye'nin AB Hukukundan nasıl etkileneceğini incelemek amacıyla vaka analizi olarak seçilmiştir. Bu yöntem, sosyopolitik, ekonomik ve jeopolitik hususları entegre eden kapsayıcı bir yaklaşımın önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, disiplinler arası bir eğitim yaklaşımına ve ulusal güvenlik hukuku ve stratejisi alanında uzmanlaşmış programların oluşturulmasına duyulan kritik ihtiyaç vurgulanmakta, kapsamlı bir eğitim revizyonu ve ulusal güvenlik kanununun oluşturulması için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study highlights the need for the establishment of specialized academic programs in the field of National Security Law and Strategy in Turkey and the necessity to create a national security law. It recommends the development of an inclusive curriculum that covers a wide range of topics such as international law, cybersecurity, counterterrorism and human rights and emphasizes practical training. It also emphasizes the need for a national security law that is in line with democratic and international standards and balances national interest and democracy. This requirement stems from the need to align Turkey's legal and strategic expertise in the field of national security with international norms and standards. Qualitative comparative analysis was used as the methodology. Document analysis, comparative textual analysis and case studies were used to critically assess Turkey's current situation and training gaps in the field of national security law. Lithuania's harmonization with EU regulations was chosen as a case study to examine how Turkey will be affected by EU Law. This method emphasizes the importance of an inclusive approach integrating sociopolitical, economic and geopolitical considerations. In conclusion, the critical need for an interdisciplinary educational approach and the creation of specialized programs in the field of national security law and strategy is highlighted, and recommendations for a comprehensive educational overhaul and the creation of a national security law are presented.