NFT'lerin bilinirliği üzerine ampirik bir çalışma
- Tez No: 885170
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF GÜNEREN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dünya 2000'li yılların başından itibaren çok hızlı bir teknolojik değişim yaşamaya başlamıştır. Bu değişim hayatın tüm birimlerine hızlıca nüfus etmiş olup cep telefonları, bilgisayarlar, robotlar ve para kavramı, vb. konuda bir sürü yeniliği hayatımıza sokmuştur. En önemli değişimlerden bir tanesi de finans sektöründe yaşanmaktadır. Yüzyıllar boyunca gerek altın gerek kâğıt para olarak fiziki varlığını devam ettirmiş olan para olgusu teknolojik değişimle birlikte yerini dijital paralara bırakmıştır. Dijital paralar aracılığı ile işlemler çok daha hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ancak, bu değişim beraberinde yeni ürünlerin, terimlerin hayatımıza girmesini sağlamıştır. Söz konusu yeniliklerin en önemlisi blokzincir yani merkeziyetsiz yapının hayatımıza girmiş olmasıdır. Eş zamanlı olarak hayatımıza NFT, fikri tapu da hayatımıza girmiştir. Her ne kadar dünya çok hızlı bir şekilde değişiyor olsa da toplumun bu değişime ayak uydurması veya değişikliklerin günlük hayata entegre edilmesi zaman almaktadır. Söz konusu araştırmada katılımcılara, NFT bilgileri, hiç NFT ürünü satın alıp almadıkları veya gelecekte NFT' ye yönelik sigorta ürünü alıp almayacaklarına yönelik sorular sorulmuş olup, Ki-Kare testi ile katılımcıların söz konusu sorular açısından cinsiyet, yaş, eğitim ve gelir düzeyi açısından anlamlı bir farklılık olup olmadığı anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world has started to experience a very rapid technological change since the beginning of the 20's. This change has quickly penetrated all units of life and has brought a lot of innovations intermes of mobile phones, computers, robots and the concept of money, etc. One of the most important changes has occured in the finance sector. For centuries, the phenomenon of money, which has continued its physical existence as both gold and paper, has left its place to digital currencies under favor of technological changes. Thanks to digital currency, we are all able to handle financial transactions faster. However, due to the this change many new terms have entered our lifes. The most important of these innovations is that the blockchain, its the decentralized structure, has entered our lives. At the same time NFT entered our life. Although the world is changing very rapidly, it takes time for the society to keep up with this change or to integrate the changes into daily life. In this research, the participants were asked questions about their NFT information, whether they have ever purchased NFT products or whether they will purchase insurance products for NFT in the future, and the Chi-Square test was used to understand whether there is a significant difference in terms of gender, age, education and income level of the participants regarding these questions.