Tip 2 diyabeti olan bireylerin hastalık uyumu ve öz yönetiminin değerlendirilmesi
Evaluation of disease adaptation and self-management of individuals with type 2 diabetes
- Tez No: 885225
- Danışmanlar: PROF. DR. ELANUR YILMAZ KARABULUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Tip 2 Diyabeti Olan Bireylerin Hastalık Uyumu ve Öz Yönetiminin Değerlendirilmesi Amaç: Tip 2 Diyabetli bireylerin hastalığa uyumunu ve öz yönetimini değerlendirmek, aralarındaki ilişkiyi incelemek ve bu parametreleri etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı tipte yapılan bu araştırma 1 Aralık 2023-17 Temmuz 2024 tarihleri arasında, Erzurum Şehir Hastanesi Endokrin Polikliniği'nde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini polikliniğe başvuran Tip 2 diyabet tanısı almış hastalar oluşturmuştur. Güç analizi yapılarak örneklem büyüklüğü 283 kişi olarak belirlenmiştir. Araştırma verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği ve Tip 2 Diyabet Öz Yönetim Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS 26 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik, Bağımsız Gruplarda t Testi, Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Tip 2 diyabetli bireylerin Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği ortalama puanının 82,06±11,12, Diyabet Öz Yönetim Ölçeği ortalama puanının 61,16±12,91 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS. Thesis Analysis of Disease Adaptation and Self-Management in Individuals with Type 2 Diabetes Aim: This study aimed to assess the adherence and self-management practices among individuals with type 2 diabetes, establish the correlation between these factors, and examine the influencers affecting them. Methods: Thedescriptive study was conducted at the Endocrinology Polyclinic of Erzurum City Hospital between December 1, 2023, and July 17, 2024. The population of the study consisted of patients diagnosed with Type 2 diabetes who applied to the polyclinic. The sample size was determined to be 283 individuals through power analysis. The research data was obtained using a demographic information form, the Chronic Disease Self-Efficacy Scale, and the Type 2 Diabetes Self-Management Scale. The statistical analyses were conducted using the IBM SPSS 26 software package. The data analysis involved the use of percentage, Independent Samples t-test, Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis, and Regression Analysis. Results: The mean score of the Chronic Disease Self-Efficacy Scale for individuals with type 2 diabetes was found to be 82.06±11.12, while the mean score of the Diabetes Self-Management Scale was 61.16±12.91.