Beş yıldızlı konaklama işletmelerinde inovasyon stratejilerinin sürdürülebilirlik üzerindeki etkisi: Ankara il merkez ve ilçeleri kapsamında yönetici, müşteri ve çalışan karşılaştırılması
The effect of innovation strategies on sustainability in five-star accommodation enterprises: Manager, customer and employee comparison within Ankara provincial centers and district
- Tez No: 885568
- Danışmanlar: PROF. DR. AKYAY UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İşletmelere yeni kazanımlar sağlayan ve gelişimlerine katkıda bulunan inovatif adımlar, çalışanların ve müşterilerin farklı deneyimler yaşamasına da olanak sağlamakta, işletmenin sürdürülebilir bir konuma sahip olmasını etkin kılmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın amacı; hizmet sektörü bünyesinde yer alan konaklama işletmelerinde yönetici, müşteri ve çalışanların yaş, eğitim durumu, çalışma pozisyonu, mesleki kıdem süresi gibi faktörlerinin belirlenip, beş yıldızlı konaklama işletmeleri kapsamında inovasyon stratejilerinin sürdürülebilirlik üzerinde etkisi var mıdır sorusuna cevap aramaktır. Ankara ilinde hizmet sektörü bünyesinde yer alan beş yıldızlı konaklama işletmeleri araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Konuya ilişkin yapılmış olan ölçek tekniğinin yalnızca beş yıldızlı konaklama işletmelerine hitap edildiğinde kavramlara karşılık bulunacağı varsayılarak, Ankara il merkez ve ilçeleri kapsamında beş yıldızlı konaklama işletmelerinde yönetici, müşteri ve çalışanların örneklem seçilmesi yoluna gidilmektedir. Verilerin toplanması aşamasında ölçek tekniği kullanılmış, anketler yüz yüze olarak yapılmıştır. Araştırmada yapılan anketlerin verilerinin işlenebilmesi için SPSS 27.0 paket istatistik programı kullanılmıştır. Ayrıca araştırmada kullanılacak test yöntemlerinin anlaşılabilmesi için normallik ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Değişkenler arası ilişkiyi ölçmek için korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon analizleri yapılmıştır. Çoklu regresyon analizleri yapılarak araştırmanın hipotezlerinin geçerliliği kontrol edilmiştir. Araştırma neticesinde 571 adet verinin, değerlendirme sürecine tabi tutulması uygun görülmüştür. Araştırmanın bulguları, inovasyon stratejilerinin sürdürülebilirlik üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Yönetici grubunda yapılan analizler, inovasyon stratejilerinin sürdürülebilirlik üzerindeki etkisini doğrulamış, ancak yaş, cinsiyet ve eğitim durumunun bu etki üzerinde belirleyici olmadığını ortaya koymuştur. Çalışanlar ve müşteriler açısından yapılan analizlerde de benzer bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Innovative steps that provide new gains to businesses and contribute to their development also allow employees and customers to have different experiences, making the business sustainable. In this context, the aim of the research; in the accommodation companies within the service sector, the factors such as the age, education status, working position, professional seniority period of the manager, customers and employees are determined and, within the scope of five-star accommodation enterprises, it is to seek answers to the question whether innovation strategies have an impact on sustainability. Five-star accommodation enterprises within the service sector in Ankara province constitute the universe of the research. Assuming that the scale technique to be done on the subject will correspond to the concepts when it is addressed to only five star accommodation enterprises, the manager of the five star accommodation enterprises within the scope of Ankara provincial centers and districts, customers and employees are selected to sample. Scale technique was used in the data collection phase and surveys were conducted face to face. SPSS 27.0 packet statistics program was used to process the data of the surveys conducted in the research. In addition, normality and reliability analysis was performed to understand the test methods to be used in the research. Correlation analysis and simple linear regression analyses were performed to measure the relationship between variables. In addition, multiple regression analyses were performed to check the validity of the hypotheses of the research. As a result of the research, it was deemed appropriate to subject 571 pieces of data to the evaluation process. The findings of the research show that innovation strategies have a positive and meaningful impact on sustainability. Analyses in the executive group confirmed the impact of innovation strategies on sustainability, but found that age, gender, and educational status were not decisive on this effect. Similar findings have been obtained in the analysis of employees and customers.