Yemen'de yerel yönetimlerin tarihsel gelişimi ve mevcut durumu
The historical development and current status of local governments in Yemen
  1. Tez No: 885847
  2. Yazar: SAMI GHANEM ALI HASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzde yerel yönetimler modern devletlerde kamu yönetimi yapısının temel unsurlarından biridir ve yerel düzeyde kendisine tanınan yetkiler dahilinde kentsel hizmetleri ve diğer kamu hizmetlerini sunar. Yerel halka yakınlığı sayesinde yerel yönetim nüfusun ihtiyaç ve taleplerini daha iyi anlayabilmekte ve yerel düzeyde vatandaşların yaşam kalitesinin iyileştirilmesine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle bir ülkedeki yerel yönetimlerin güçlü olması, yerel halkın ihtiyaç ve isteklerini karşılamak ve bunların refahını artırmak için iyi bir zemin oluşturur. Yemendeki yerel yönetimlerin incelenmesine odaklanan bu çalışmada önce tezle ilgili temel kavramların incelenmesi yapılmıştır. Bu kapsamda devlet kavramı, devletin unsurları, devletin kökenine ilişkin teoriler, merkezden yönetim, yerinden yönetim ve yerel yönetim kavramları ele alınmıştır. Bunu takiben Yemen'in genel tanıtımı yapılmıştır. Bu doğrultuda ana hatlarıyla Yemen tarihi ele alınmış ve Osmanlı Devleti dönemi de inceleme konusu yapılmıştır. Bunun yanında Yemen'de halen var olan merkezi idare teşkilatı ve yerinden yönetim sistemi tanıtılmıştır. Çalışmanın son kısmında ise Yemen'deki yerel yönetim yapısı tarihsel temelleri ile birlikte ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Bu bölümde ayrıca Yemen'deki yerel yönetim teşkilatlarının denetimi ve mali kaynakları üzerinde durulmuştur. Çalışma sonucunda, ilgili mevzuat ve literatür taramasına dayanarak, Yemen'deki yerel yönetimlerin yerel halkın kendi işlerini bağımsız ve etkili bir şekilde yönetme yeteneklerini sınırladığı ve demokratik bir yerel yönetim sistemi kurma çabalarını engelleyen önemli zorluklar içerdiği tespit edilmiştir. Ayrıca elde edilen verilere dayanarak Yemen'deki yerel yönetimler konusunda öneriler geliştirilmiştir. Çalışma nitel bir araştırma olup, temel kaynak olarak literatür ve mevzuat hükümleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In contemporary states, local governments are essential components of the public administration structure, providing urban and other public services within the powers granted to them at the local level. Due to their proximity to the local population, local governments are better equipped to understand the needs and demands of the populace and significantly contribute to improving the quality of life at the local level. Therefore, having strong local governments in a country creates a solid foundation for addressing the needs and desires of the local population and enhancing their welfare. This study, which focuses on the examination of local governments in Yemen, initially reviews fundamental concepts related to the thesis. These concepts include the notion of the state, elements of the state, theories on the origins of the state, central administration, decentralization, and local governance. Following this, an overview of Yemen is provided, including a broad outline of Yemeni history and an examination of the Ottoman period in Yemen. Additionally, the current central administrative structure and decentralization system in Yemen are introduced. In the final section, the local government structure in Yemen is analyzed and evaluated along with its historical foundations. This section also addresses the supervision and financial resources of local government entities in Yemen. The study finds that local governments in Yemen face significant challenges that restrict their ability to manage local affairs independently and effectively, hindering efforts to establish a democratic local governance system. Based on the findings, recommendations for improving local governments in Yemen are developed. This study is a qualitative research work, using literature and legislative provisions as primary sources.