Dijital pazarlama yetenekleri ve ihracat pazar yöneliminin ihracat performansı ile ilişkisi: tekstil sektöründe bir uygulama
The relationship of digital marketing capabilities and export market orientation with export performance: an application in the textile sector
  1. Tez No: 885851
  2. Yazar: ŞULE ŞEFİKA KAZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA ACAYIP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, Denizli tekstil sektöründe faaliyet gösteren ve dış ticaret yapan işletmelerin dijital pazarlama yetenekleri ve ihracat pazarı yönelimin ihracat performansı ile olan ilişkisini ölçmektir. Bu amaç doğrultusunda, dijital pazarlama yeteneği, ihracat pazarı yönelimi ve ihracat performansı üzerindeki ilişkiyi içeren bir model kurulmuştur. Nicel bir yöntem olarak anket uygulamasının seçildiği çalışmada Denizli tekstil ihracatçıları evren olarak belirlenmiş ve 180 işletme çalışmanın örneklemini temsil etmek üzere seçilmiştir. Çalışmanın amacı doğrultusunda işletmelerde dijital pazarlama yetenekleri ve ihracat pazar yöneliminin ihracat performansı ile olan ilişkisini ölçmek için korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; dijital pazarlama yetenekleri ile ihracat pazar yönelimi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca ihracat pazar yönelimi ile ihracat performansı arasında da anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the relationship between digital marketing capabilities and export market orientation and export performance of businesses operating in the Denizli textile sector and engaged in foreign trade. For this purpose, a model was established that includes the relationship between digital marketing capability, export market orientation and export performance. In the study where survey application was chosen as a quantitative method, Denizli textile exporters were determined as the universe and 180 businesses were selected to represent the sample of the study. In line with the purpose of the study, correlation and regression analyzes were conducted to measure the relationship between digital marketing capabilities and export market orientation in businesses and export performance. According to the analysis results; A significant relationship was found between digital marketing capabilities and export market orientation. It was also concluded that there is a significant relationship between export market orientation and export performance.