The Ontology of the Relationship between Selfobject Needs and Somatization
Kendiliknesnesi İhtiyaçları ve Somatizasyon Arasındaki İlişkinin Ontolojisi
  1. Tez No: 885852
  2. Yazar: ILGAZ TOPGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
​​Bu çalışmanın amacı, kendiliknesnesi ihtiyaçları, somatizasyon ve duygu düzenleme, çocukluk çağı travması ve öfke gibi ilgili psikolojik yapılar arasındaki karmaşık ilişkiyi incelemektir. Bu araştırma, Kohut'un kendilik psikolojisi çerçevesini kullanarak, karşılanmamış kendilik nesnesi ihtiyaçlarının özellikle çocukluk travması öyküsü olan bireylerde somatik semptomlara nasıl yol açabileceğini incelemektedir. Çalışmada katılımcılardan veri toplamak için Kendiliknesnesi İhtiyaçları Envanteri (SONI), Belirti Tarama Listesi-90 Somatizasyon Alt Ölçeği (SCL-90-S), Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği (DERS), Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği (ACE-Q) ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği (STAXI) gibi kapsamlı bir metodoloji kullanılmıştır. Sonuçlar, karşılanmamış kendilik nesnesi ihtiyaçları ile somatizasyon yaygınlığı arasında, duygu düzenleme güçlüklerinin aracılık ettiği ve çocukluk çağı travması ve öfkenin şiddetlendirdiği anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bulgular, somatizasyonu azaltmak için öz-nesne ihtiyaçlarını ele alan ve duygu düzenleme becerilerini geliştiren terapötik yaklaşımlara duyulan ihtiyacın altını çizmektedir. Bu araştırma, somatizasyon bozukluklarının tedavisinde klinik uygulamalar için çıkarımlara sahiptir ve erken psikolojik deneyimlerin ve duygu düzenleme süreçlerinin somatik semptomatolojiyi nasıl etkilediğinin anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.​
Özet (Çeviri)
​​The purpose of this study is to examine the complex relationship between self-object needs, somatization, and related psychological constructs such as emotion regulation, childhood trauma, and anger. This research examines how unmet selfobject needs can lead to somatic symptoms, particularly in individuals with a history of childhood trauma, using Kohut's self-psychology framework. The study utilizes comprehensive methodology including the Selfobject Needs Inventory (SONI), the Symptom Checklist-90 Somatization Subscale (SCL-90-S), the Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), the Adverse Childhood Experiences Questionnaire (ACE-Q), and the State-Trait Anger Expression Inventory (STAXI) to collect data from participants. Results indicate a significant relationship, mediated by emotion regulation difficulties and exacerbated by childhood trauma and anger, between unmet selfobject needs and prevalence of somatization. The findings underscore the need for therapeutic approaches that address self-object needs and enhance emotion regulation skills in order to mitigate somatization. This research has implications for clinical practice in the treatment of somatization disorders and contributes to the understanding of how early psychological experiences and emotion regulation processes influence somatic symptomatology.​