Türk romanında (1960-1980) eğitim
Education in Turkish noval (1960-1980)
- Tez No: 885853
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Toplumsal olaylar, gelişmeler ve hayat edebî eserlere yansır. Bu yönüyle edebî metinlerde hayatın birçok yönü gözlemlenebilir. Türkiye Cumhuriyeti'nin getirdiği yenilikler de Türk edebiyatında özellikle roman türünde kendine yer bulmuştur. Bu bakımdan eğitimdeki gelişmeler ve sorunlar da edebî eserlerde gözlemlenebilir. 1960-1980 yılları arasında Türkiye birçok siyasi olaya ve buna bağlı olarak eğitimde gelişmelere ve olaylara sahne olmuştur. Bu unsurlar romanlarda gözlemlenebilmektedir. Bu çalışmada 1960-1980 Türk romanında eğitim incelenmiş, özellikle örgün eğitim kapsamında cumhuriyetin ilk yıllarından 1980 yılına kadar olan eğitim anlayışı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Social events, developments and life are reflected in literary works. In this respect, many aspects of life can be observed in literary texts. The innovations brought by the Republic of Turkey also found a place in Turkish literature, especially in the novel genre. In this respect, developments and problems in education can also be observed in literary works. Between 1960-1980, Turkey witnessed many political events and accordingly developments and events in education. These elements can be observed in novels. In this study, education is analysed in the Turkish novels of 1960-1980, especially the understanding of education from the first years of the republic until 1980 within the scope of formal education.