Finansal performansın çok kriterli karar verme yöntemleri ile değerlendirilmesi: Borsa İstanbul iletişim sektöründe bir uygulama
Evaluating financial performance with multi-criteria decision-making methods: a case study in the İstanbul Stock Exchange communication sector
  1. Tez No: 885854
  2. Yazar: BÜŞRA ÇON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme, Muhasebe ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez, finansal performansın çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak değerlendirilmesi üzerine odaklanmaktadır ve bu değerlendirme Borsa İstanbul İletişim Sektörü üzerinde bir uygulama ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, iletişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin finansal performanslarını belirlemek ve karar vericilere daha bütünlük sağlamak için çok kriterli değerlendirme yöntemlerini kullanarak bir çerçeve sunmaktır. Tez, öncelikle iletişim sektöründeki şirketlerin finansal performansını etkileyen ana faktörleri literatür taramasıyla belirleyerek başlamaktadır. Daha sonra, bu faktörlerin belirlenmiş olduğu bir çerçeve içinde, finansal performansın çok kriterli değerlendirme yöntemleri olan ENTROPI, EDAS ve ARAS gibi yöntemler kullanılarak nasıl ölçüleceği incelenmektedir. Çalışma, Borsa İstanbul'da işlem gören iletişim sektörü şirketlerinin mali tablolarını ve finansal göstergelerini içeren bir veri seti üzerinden gerçekleştirilmiştir. Analitik hiyerarşi süreci ve gri ilişkisel analiz yöntemleri, finansal performansın çeşitli boyutlarını ve etkileyen faktörleri ağırlıklandırmak için kullanılmıştır. Sonuçlar, belirlenen kriterlere göre iletişim sektöründeki şirketlerin finansal performanslarını sıralamak için kullanılan çok kriterli karar verme yöntemlerinin etkili ve güvenilir olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, finansal performans değerlendirmesi için çok kriterli yöntemlerin uygulanabilirliğini vurgulayarak, iş dünyasındaki karar vericilere daha bilinçli ve bilgili kararlar almalarında yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the evaluation of financial performance using multi-criteria decision-making methods, and this assessment has been conducted with an application on the Communication Sector of Borsa Istanbul. The primary aim of the study is to determine the financial performance of companies operating in the communication sector and to provide decision-makers with a framework for greater coherence through the utilization of multi-criteria evaluation methods. The thesis initiates by identifying the main factors influencing the financial performance of companies in the communication sector through a literature review. Subsequently, within a defined framework of these factors, the methods of multi-criteria evaluation of financial performance, such as ENTROPY, EDAS, and ARAS, are examined. The study was conducted using a dataset comprising financial statements and financial indicators of communication sector companies traded on Borsa Istanbul. Analytic hierarchy process and grey relational analysis methods were employed to weigh various dimensions of financial performance and influencing factors. The results demonstrated that the multi-criteria decision-making methods used to rank the financial performance of companies in the communication sector according to predetermined criteria were effective and reliable. By emphasizing the applicability of multi-criteria methods for financial performance evaluation, this study will assist decision-makers in the business world in making more informed and knowledgeable decisions.