İki dilli öğrencilerin Türk dili ve edebiyatı dersine ilişkin tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of bilingual students' attitudes to Turkish language and literature in terms of various variables
  1. Tez No: 886131
  2. Yazar: ZERRİN ÇEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yapılan bu çalışmada iki dilli öğrencilerin Türk dili ve edebiyatı dersine yönelik tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Muş ilinde bulunan liselerde öğrenim gören 202 kadın ve 198 erkek olmak üzere toplam 400 iki dilli öğrenci katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde kişisel bilgi formu ile“Türk Edebiyatı Dersine Yönelik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın veri analiz sürecinde ise SPSS 25.0 programında Independent Samples T test ile One Way ANOVA analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda öğrencilerin Türk dili ve edebiyatı dersine yönelik tutumlarının olumlu olduğu ve öğrencilerin günlük hayatta Türkçe kullanma sıklıklarının yüksek bulunduğu görülmüştür. Öğrencilerin Türk dili ve edebiyatı dersine yönelik tutumlarının cinsiyet, öğrenim görülen sınıf, okul türü, kitap okuma sıklığı, okul kütüphanesini kullanma sıklığı, okul kütüphanesinin genel durumu, yaşanılan yer ve babanın Türkçe bilme durumu değişkenlerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir (p0.05). Sonuç olarak, iki dilli öğrencilerin Türk dili ve edebiyatı dersine yönelik tutumlarının olumlu olduğu, bazı demografik değişkenlerin ders tutumu üzerinde belirleyici olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the attitudes of bilingual students towards Turkish language and literature course. A total of 400 bilingual students, 202 female and 198 male, studying in high schools in Muş province participated in the research. During the data collection process of the research, a personal information form and the“Scale for Turkish Literature Course”were used. In the data analysis process of the research, Independent Samples T test and One Way ANOVA analysis were used in the SPSS 25.0 program. At the end of the research, it was seen that the students' attitudes towards the Turkish language and literature course were positive and the frequency of students using Turkish in daily life was found to be high. It was determined that students' attitudes towards the Turkish language and literature course differed according to the variables of gender, grade, school type, frequency of reading books, frequency of using the school library, general condition of the school library, place of residence and father's Turkish proficiency (p 0.05). As a result, it can be said that bilingual students' attitudes towards the Turkish language and literature course are positive, and some demographic variables are decisive on their attitude towards the course.