Sosyal medya içeriğinin marka imajı üzerindeki etkisi
The impact of social media content on brand awareness
- Tez No: 886574
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, sosyal medya içeriklerinin marka imajı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Özellikle sosyal medya platformlarında paylaşılan içeriklerin tüketicilerin marka algısı ve marka imajını nasıl şekillendirdiği araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, sosyal medya içeriklerinin (görsel, metin, video vb.) marka imajını nasıl etkilediğini ve bu etkilerin işletmelerin pazarlama stratejilerine nasıl entegre edilebileceğini belirlemektir. Ayrıca, farklı sosyal medya platformlarının marka imajı üzerindeki etkilerinin nasıl farklılaştığını ortaya koymak hedeflenmiştir. Bu araştırma, nicel bir araştırma deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak anketler kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, Arçelik markasını en az bir kere tercih etmiş tüketicilerden oluşmaktadır. Örneklem olarak Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri seçilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçekler arasında Kim ve Ko (2012) tarafından geliştirilen“Algılanan Sosyal medya İçeriği Ölçeği”ve Göksu (2006) tarafından geliştirilen“Marka İmajı Ölçeği”bulunmaktadır. Araştırma sonuçları, sosyal medya içeriklerinin marka imajı üzerinde önemli ve doğrudan bir etkisi olduğunu göstermektedir. Sosyal medya platformlarında yapılan olumlu yorumlar ve marka etkileşimleri marka imajını güçlendirirken, olumsuz yorumlar ve kötü etkileşimler marka imajına zarar verebilmektedir. Özellikle, Instagram ve YouTube gibi içerik paylaşım sitelerinin marka bilinirliğini artırmada daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of social media content on brand image. In particular, it has been investigated how the content shared on social media platforms shapes consumers' brand perception and brand image. The purpose of the study is to determine how social media content (image, text, video, etc.) affects brand image and how these effects can be integrated into the marketing strategies of businesses. Additionally, it is aimed to reveal how the effects of different social media platforms on brand image differ. This research was conducted using a quantitative research design. Surveys were used as the data collection method. The population of the research consists of consumers who have preferred the Arçelik brand at least once. Bahçeşehir University students were selected as the sample. The scales used in the study include the“Perceived Social Media Performance Scale”developed by Kim and Ko (2012) and the“Brand Image Scale”developed by Göksu (2006). Research results show that social media content has a significant and direct impact on brand image. While positive comments and brand interactions on social media platforms strengthen the brand image, negative comments and bad interactions can damage the brand image. In particular, content sharing sites such as Instagram and YouTube have been found to be more effective in increasing brand awareness.