Trans bireylerin iş hayatında yaşadıkları ayrımcılık deneyimleri
Transgender individuals' experience of discrimination in business life
  1. Tez No: 886587
  2. Yazar: BUSE GÜLDİKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ŞEBNEM SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, trans bireylerin iş hayatında karşılaştıkları ayrımcılık deneyimlerini detaylı bir şekilde inceleyerek, bu ayrımcılığın niteliğini, yaygınlığını ve etkilerini anlamaktır. Trans bireylerin iş hayatında yaşadıkları zorlukları anlamak, daha adil bir iş ortamının oluşturulması ve toplumsal farkındalığın artırılması açısından kritik bir öneme sahiptir. Araştırma, geniş bir literatür taraması ve derinlemesine mülakat yöntemi kullanılarak trans bireylerin bireysel deneyimlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular, trans bireylerin maruz kaldığı ayrımcılık türlerini ve bu ayrımcılığın iş yaşamlarındaki etkilerini ortaya koyarak, bu alandaki bilgi boşluklarını dolduracaktır. Tezin temel amaçlarından biri, bu alandaki sosyal politikaların şekillendirilmesine rehberlik etmektir. Bu çalışma, iş dünyasında çeşitliliği teşvik etme amacı güderek, trans bireylerin daha adil bir iş ortamında var olmalarına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to understand the nature, prevalence and effects of this discrimination by examining in detail the discrimination experiences transgender individuals face in business life. Understanding the difficulties that transgender individuals experience in business life is critical in creating a more equal business environment and increasing social awareness. The research aims to analyze the individual experiences of transgender individuals using a comprehensive literature review and in-depth interview method. The findings will fill the knowledge gaps in this field by revealing the types of discrimination that transgender individuals are exposed to and the effects of this discrimination on their business lives. One of the main aims of the thesis is to guide the shaping of social policies in this field. This study aims to contribute to the existence of transgender individuals in a more fair business environment in order to promote diversity in the business world.