Konjenital talipes ekinovarusta fizyoterapi rehabilitasyonun etkinliğinin araştırılması
Effectiveness of physical therapy and rehabilitation in congenital talipesequinovarus
- Tez No: 88660
- Danışmanlar: PROF.DR. FATMA UYGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Konjenital talipesekinovarusta (PEV), fizyoterapi rehabilitasyonun etkinliğini araştırmak amacıyla planlanan çalışma, Hacettepe Üniversitesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Y.O., Ortez ve Biomekanik Ünitesine ortez istemiyle başvuran 29 olgunun 42 ayağı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yaş ortalamaları 10.58±5.10 ay olan olgular; deformitelerine ilişkin özellikleri açısından homojen dağılım gösterecek şekilde, fizyoterapi ve ev programı grubu olmak üzere iki gruba aynlmışlardır. Konservatif ve post- operatif müracaat eden olguların, dördüne dizaltı, diğerlerine dizüstü ve diz fleksiyon pozisyonunda olmak üzere tümüne polietilen ayak-ayakbileği ortezi yapılmıştır. Olgular, antero-posterior ve lateral filmlerden elde edilen talocalcaneal, talus- 1. metatarsal açı ölçümleri, ayak uzunluğu, baldır atrofisi, ayakbileği eklem hareket genişlikleri gibi klinik yöntemlerle; ilk başvuruda, 1.5 ay sonra, 3 ay sonra ve 6 ay sonra olmak üzere 4 kez değerlendirilmişlerdir. Lokal sıcaklık uygulaması, patern şeklinde pasif eklem hareketleri, germe ve mobilizasyon egzersizleri ve Yüksek Voltaj Kesikli Galvanik Stimulasyon (HVPGS) uygulamasından oluşan 20 seans fizyoterapi programı uygulanan tedavi grubu ile aileye öğretilen 4 egzersizden oluşan ev programı grubuna ilişkin sonuçlar karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was undertaken on 29 children who were referred to the orthotics unit of Hacettepe University, School of Physical Therapy and Rehabilitation following primary orthopedic intervention with the aim of deterrnining the efficacy of an intensive physiotherapy program in the treatment of congenital per equinoverus. The mean age of the children was 10.58±5.10 months and 42 feet were affected. The children were allocated to either the intensive physiotherapy or home program groups according to sample of convenicuce. Both groups were homogeneous in regards to intensity of deformity age and demographic characteristics. All patients were given a polyethylene mold holding the affected feet in the corrected position. The parents of the children in the control group were given an home program consisting of 4 exercises. The children in the study group received physiotherapy for 20 sessions consisting of local heat, stretch and mobilisation exercises and high voltage pulsed galvanic stimulation (HVPGS) to the peroneal muscles. Children in both groups were reassessed at 1,5, 3 and 6 months by the talocalcaneal and talus 1st metatarsal dugles through rays, feet length, calf circumference and goniometric range of motion measurements.