From Kipling to Hollywood: The enduring legacy of the 'white man's burden' in white savior films
Kipling'den Hollywood'a: beyaz kurtarıcı filmlerinde 'beyaz adam'ın yükü''nün kalıcı mirası
- Tez No: 886651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ERSÖZ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hollywood filmleri, sinemanın ilk günlerinden bu yana, sıklıkla Amerikan tarihindeki olaylara bir tepki olarak çekilmiştir ve“beyaz kurtarıcı”filmleri de bir istisna değildir. 1950'lerden bu yana, çeşitli türdeki birçok“beyaz kurtarıcı”filmi, beyaz karakterlerin beyaz olmayan bireyleri kötü durumlardan kurtarmasını tasvir etmiştir. Bu anlatıların kökeni, ülkenin beyaz üstünlüğü ve yayılmacı politikalar tarihine dayanır. Rudyard Kipling'in Amerikan-Filipin Savaşı sırasında yazdığı“Beyaz Adamın Yükü”(1899) adlı şiiri, beyaz üstünlüğünün ve Batı müdahalesi yoluyla sözde“medeniyetsiz”toplumları medenileştirmenin ahlaki zorunluluğuna olan inancı örnekler. Kipling'in şiiri, Amerika'yı emperyalist misyonu benimsemeye ve medeniyet yükünü üstlenmeye çağırır. Bu çağrı, günümüze kadar uzanan“beyaz kurtarıcı”filmleri için de bir zemin hazırlar. Bu çalışma, üç farklı onar yıllık dönemden seçilmiş olan City of Joy (Mutluluk Şehri) (1992), The Ron Clark Story (Zafer Benim) (2006) ve The Red Sea Diving Resort (Kızıl Deniz- Kardeşler Operasyonu) (2019) adlı üç beyaz kurtarıcı filmindeki kurtarıcıların tasvirini inceler. Bu filmlerde, doktor, öğretmen ve askeri ajan gibi üç farklı kurtarma mesleğini üstlenen beyaz erkek kurtarıcılar, beyazların olmadığı yerlere seyahat eder ve yerel halkın sorunlarını çözer, onları zor durumlardan kurtarırlar. Bu çalışma, bu üç beyaz kurtarıcı filmin, Kipling'in medeniyeti getirme yükünü üstlenen emperyalist beyaz adam kavramını sürdürdüğünü ve böylece Kipling'in emperyalist düşünceleriyle uyduğunu savunur.
Özet (Çeviri)
Hollywood films, since the earliest days of cinema, have often been created as a response to events in American history, and“white savior”films are no exception. Since the 1950s, numerous“white savior”films across various genres have depicted white characters rescuing non-white individuals from their bad circumstances. The root of these narratives is in the country's history of white supremacy and expansionist policies. Rudyard Kipling's poem“The White Man's Burden,”(1899) written during the American-Philippine War, epitomizes the belief in white supremacy and the moral obligation to civilize the supposedly“uncivilized”societies through Western intervention. Kipling's poem calls on America to embrace the imperialist mission and take the burden of civilization. This call further lays the groundwork for“white savior”films extending to the contemporary era. This study explores the depiction of saviors in three white savior films selected from three different decades, City of Joy (1992), The Ron Clark Story (2006), and The Red Sea Diving Resort (2019). In these films, white male saviors, encompassing three different rescue professions of doctor, teacher, and military agent, travel to non-white locations and solve the problems of the local people, rescuing them from their dire situations. This study argues that these three white savior films carry on Kipling's concept of the imperialist white man burdened with bringing civilization, thus aligning with Kipling's imperialist thoughts.