Sağ kolon kanseri tanılı hastalarda klinikopatolojik özellikler, tedavi seçimi ve prognoza etkileri
Clinicopathological features, treatment strategies and their impact on prognosis in right colon cancer
  1. Tez No: 995166
  2. Yazar: EDANUR ARSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN ŞAHİNGÖZ ERDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Sağ kolon kanseri, moleküler ve klinik farklılıklar nedeniyle ayrı değerlendirilmesi gereken bir alt gruptur. Bu çalışmada, yalnızca sağ kolon yerleşimli, non-metastatik hastalarda klinikopatolojik özellikler ve tedavi seçiminin prognoz üzerindeki etkilerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2019–2024 yılları arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'ne başvurmuş, evre I-III arası sağ kolon kanseri tanısı alan 122 hasta retrospektif olarak incelendi. Demografik, klinik, laboratuvar ve histopatolojik veriler analiz edildi. Genel sağkalım (GS), invaziv hastalıksız sağkalım (IDFS) ve metastaz gelişimi Kaplan-Mayer eğrileri ile değerlendirildi. Mortalite ve metastaz üzerine etkili faktörler çok değişkenli Cox regresyon ile analiz edildi; ROC analizi ile mortalite öngörüsünde hematolojik parametrelerin ayırt edici gücü değerlendirildi. Bulgular: Medyan takip süresi 62,5 aydı. Beş yıllık GS oranı %93,3; IDFS oranı %81,2 olarak bulundu. Çok değişkenli analizde, 65 yaş üstü olmak (HR: 4,48; p=0,008) ve lenfovasküler invazyon varlığı (HR: 4,92; p=0,031) mortalite riskini anlamlı olarak artırdı. N2 evresi (HR: 5,76; p=0,043) ve perforasyon (HR: 3,87; p=0,026) ise metastaz ve IDFS açısından anlamlı risk faktörleri olarak belirlendi. Ayrıca, yüksek NLR (p=0,047) ve SII (p=0,017) değerleri azalmış IDFS ile ilişkili bulundu. ROC analizinde en yüksek ayırt edici değer MPV için saptandı (EAA=0,694; p=0,015). Sonuç: Sağ kolon kanserinde yaş, pN evresi, LVI ve tümör perforasyonu prognozu belirleyen başlıca faktörlerdir. Özellikle N2 evresi ve perforasyonun metastaz gelişimiyle birlikte IDFS durumunu da anlamlı şekilde olumsuz etkilediği gösterilmiştir. Yüksek NLR ve SII gibi parametrelerin azalmış IDFS ile ilişkili bulunması, sistemik inflamasyonun tümör davranışı üzerindeki etkisini vurgulamaktadır. MPV düzeyi, metastaz öngörüsünde anlamlı bir biyobelirteç olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, sağ kolon kanserine özgü sağkalımı etkileyen faktörleri çok yönlü olarak tanımlamakta ve hasta yönetimini şekillendirecek karar süreçlerine anlamlı katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Right-sided colon cancer represents a distinct subgroup due to its unique molecular and clinical characteristics. This study aimed to evaluate the prognostic impact of clinicopathological features and treatment patterns exclusively in right colon cancer patients without distant metastases. Materials and Methods: This retrospective study included 122 patients diagnosed with stage I–III right-sided colon cancer who were treated at the Department of Medical Oncology, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, during the period from 2019 to 2024. Demographic, clinical, laboratory, and histopathological data were evaluated. Overall survival (OS), invasive disease-free survival (IDFS), and the development of metastasis were assessed using Kaplan-Meier curves. Prognostic factors for mortality and metastasis were examined using multivariate Cox regression analysis. The discriminative power of hematologic parameters in predicting mortality was assessed via ROC analysis. Results: The median follow-up period was 62.5 months. The 5-year OS and IDFS rates were 93.3% and 81.2%, respectively. In multivariate analysis, age over 65 (HR: 4.48; p=0.008) and presence of lymphovascular invasion (HR: 4.92; p=0.031) were significant independent predictors of mortality. N2 stage (HR: 5.76; p=0.043) and tumor perforation (HR: 3.87; p=0.026) were identified as significant risk factors for both metastasis and decreased IDFS. Additionally, elevated NLR (p=0.047) and SII (p=0.017) values were associated with worse IDFS. MPV had the highest discriminative power in ROC analysis (AUC=0.694; p=0.015). Conclusion: Age, pN stage, LVI, and tumor perforation are key prognostic indicators in right-sided colon cancer. The association of inflammatory markers with IDFS highlights the influence of systemic inflammation on tumor behavior. MPV emerged as a significant and accessible biomarker for predicting metastasis. This study elucidates the multifactorial determinants influencing survival in right-sided colon cancer and offers valuable insights to inform subgroup-specific clinical decision-making.