The role of engineering design-based instruction on pre-service chemistry teachers' STEM conceptions and self-regulation
Mühendislik temelli eğitimin kimya öğretmen adaylarının STEM anlayışları ve özdüzenlemeleri üzerindeki rolü
  1. Tez No: 886868
  2. Yazar: ELİF YILMAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN KONDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmanın amacı mühendislik temelli eğitimin kimya öğretmen adaylarının STEM (fen, teknoloji, mühendislik, matematik) anlayışları ve özdüzenleme süreçlerini benimsemeleri üzerindeki rolünü araştırmaktır. Öğretmen adayları dört hafta boyunca mühendislik tasarım sürecini temel alan bir STEM eğitimine katılmıştır. Eğitim sürecinde teorik STEM eğitimi almalarının yansıra damla sulama sistemi tasarladıkları STEM etkinliğini gerçekleştirmişlerdir.Araştırma deseni olarak temel nitel araştırma kullanılmıştır. Dört öğretmen adayından veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler ve sesli düşünme protokolü aracılığıyla toplanmıştır. Görüşme verileri STEM anlayışları için tümevarımsal kodlama kullanılarak analiz edilmiştir. Sesli düşünme protokolünden gelen verileri analiz etmek için ise tümdengelimsel kodlama kullanılmıştır. Bu veriler mühendislik tasarım sürecinin beş adımına (sor, hayal et, planla, yarat, test et ve geliştir) ve özdüzenlemenin üç ana aşaması olan öngörü, performans ve özyansıtma aşamasına dayanılarak kodlanmıştır. Sonuçlar, STEM'in veriler mühendislik tasarım süreci yoluyla uygulanmasının, kimya öğretmen adaylarının STEM anlayışlarının gerçek hayat problemlerin öneminin vurgulanması bakımından geliştirdiğini göstermiştir. Katılımcılar STEM disiplinleri arasındaki bütünleşmenıin disiplinlerarası ve disiplinleri aşan boyutta olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca, veriler mühendislik tasarım sürecini uyguladıktan sonra katılımcıların öngörü ve performans aşamalarındaki özdüzenleme süreçlerinin çeşitlendiği görülmüştür. Çalışma, veriler mühendislik tasarım sürecinin STEM anlayışını geliştirme ve özdüzenleme süreçlerine etkileri bakımından çıkarımlarda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the role of engineering design- based instruction on the pre-service chemistry teachers' STEM conceptions and adoption of self-regulation processes. During the instruction, the pre-service chemistry teachers engaged in a STEM activity based on the engineering design process (EDP) for four weeks for designing a drip irrigation system after they participated in theoretical STEM course. The design of the study was basic qualitative research. Data were collected from the four pre-service chemistry teachers via semi-structured interviews and think-aloud protocol. Interview data were analyzed using inductive coding for STEM conceptions. Deductive coding was utilized to analyze data coming from think aloud protocol. Specifically, data were coded based on the five steps of the EDP (ask, imagine, plan, create, test, and improve). For self-regulation, data were examined under three main phases: forethought, performance, and self-reflection. Results indicated that implementation of the EDP through STEM activity enhanced pre-service chemistry teachers' conceptions of STEM in terms of underlining the importance of real-life problems. In addition, they expressed the nature of integration between STEM disciplines at the interdisciplinary and transdisciplinary levels. Furthermore, their self-regulation became diversified at the forethought phase and performance phase after practising the EDP. The study provides insight about the implication of the EDP to enhance the STEM conceptions and adoption of the self-regulation processes.