Kaynaştırma uygulaması yapan ilköğretim okullarının 3. sınıfına devam eden normal işiten ve işitme engelli öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerinin incelenmesi
Reading comprehension of normal hearing and hearing impaired children who attend 3rd class of primary school in mainstreaming
- Tez No: 88689
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERVET BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Home Economics, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmada; kaynaştırma uygulaması yapan ilköğretim okullarının 3 sınıfına devam eden normal işiten ve işitme engelli öğrencilerin resimli/resimsiz masal kitabı okumalarına göre okuduğunu anlama becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın ömeklemini, Ankara il merkezindeki kaynaştırma uygulaması yapan ilköğretim okullarının 3. sınıfına devam eden 19 normal işiten, 19 işitme engelli olmak üzere toplam 38 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma verileri her öğrenci ile bire-bir iletişim şeklinde, uyarıcı ve ses yönünden uygun olan bir ortamda toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, resimli/resimsiz olarak iki şekilde hazırlanmış bir masal kitabı kullanılmıştır. Verilerin analizinde“İki Oran Arasındaki Farkın Anlamlılık Testi”uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, masaldaki ana kahramanlar normal işiten ve işitme engelli öğrencilerin tümünün geri anlatımında en yüksek oranda yer almıştır. Masaldaki olaylar yönünden bakıldığında, normal işiten öğrencilerin geri anlatımlarında en yüksek oranda giriş, gelişme ve sonuç bölümlerindeki olayların, işitme engelli öğrencilerin geri anlatımlarında ise en yüksek oranda gelişme bölümündeki olayların yer aldığı görülmüştür. Masal ile ilgili sorulara verilen cevaplarda ise, resimli masal kitabı okuyan normal işiten ve işitme engelli öğrenciler arasında doğru cevap verenlerin oranının, resimsiz masal kitabı okuyan normal işiten ve işitme engelli öğrencilere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur.Anahtar Kelimeler : işitme engelli, normal işiten, okuma, okuduğunu anlama, kaynaştırma. iv
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the reading comprehension of fairy tales books which are pictured or non-pictured books of students, who are hearing impairment and normal hearing students and attending 3 rd grade of elemantary school. This schools are possesing on mainstreaming application program. Investigation examples have been constituted from 38 students and their school were in the city center of Ankara. From them, 19 students were hearing impaired and 19 students were normal hearing students. The investigation datas have been summed by involved students through direct communication with them in a convenient place refering to noice and stimulates. As data materials have been used two fairy tales books, one was pictured and other one was non- pictured. For analyzing of data“Meaningful Test of Difference of Average”was applied. According to findings all heros, normal hearing students and impaired hearing students have given a back-expression in high rate. If events in tales are examined, the normal hearing students placed in high rate back-expression, development and in the result event and hearing impaired students placed in back-expression events of developing part in high rate. Questions about pictured books and true answers given by norma] hearing and impaired hearing students were more than non-pictured books.Key Words : hearing impairment, normal hearing, reading, reading comprehension, mainstreaming.