Fonolojik bozukluğu olan çocukların ebeveynlerinin tutum özellikleri ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
Investigation of attitude characteristics and depression levels of parents of children with phonological disorders
- Tez No: 886946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Araştırmanın amacı, 3-6 yaş fonolojik bozukluğu olan çocukların ebeveynlerinde ebeveyn tutumu, sosyodemografik özellikler, depresyon düzeyleri ve değişkenler arası ilişkiyi incelenmektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya fonolojik bozukluğu olan 44 çocuk ve ebeveynleri; tipik konuşma gelişimine sahip 44 çocuk ve ebeveynleri katılmıştır. Çalışmadaki tüm çocuklara Sesletim Ses Bilgisi Testi'nin alt testlerinden olan Sesletim Tarama Alt Testi ve Sesbilgisel Analiz Alt Testi; tüm çocukların ebeveynlerine de Katılımcı Bilgi Formu, Ebeveyn Tutum Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri uygulanmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics Base 22.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgularda fonolojik bozukluğa sahip çocukların ebeveynleri ile tipik konuşma gelişimine sahip çocukların ebeveynleri karşılaştırıldığında annenin öğrenim durumu (p=0.026), ailenin aylık geliri (p=0.045) bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Her iki grubun Beck Depresyon Envanteri skorları incelendiğinde fonolojik bozukluğa sahip çocukların ebeveynlerinin skorları tipik konuşma gelişimine sahip çocukların ebeveynlerinin skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmaktadır (p=0.001). Fonolojik bozukluğa sahip çocukların ebeveynleri ile tipik konuşma gelişimine sahip çocukların ebeveynleri Ebeveyn Tutum Ölçeği skorları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Elde edilen bulgular fonolojik bozukluğa sahip çocukların ebeveynleri ile tipik konuşma gelişimine sahip çocukların ebeveynleri sosyodemografik özellikler ve depresyon düzeyleri bakımından birbirlerinden farklılaşmakta olduğunu ancak ebeveyn tutumları açısından aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığını göstermektedir. Bu durum, fonolojik bozukluğu olan çocuklarla yürütülen süreçlerde fonolojik bozukluğu olan çocukların ebeveynlerinin sosyodemografik özelliklerinin ve depresyon düzeylerinin göz önünde bulundurulmasının faydalı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the relationship between parental attitudes, sociodemographic characteristics, depression levels, and variables among parents of children aged 3-6 with phonological disorders. For this purpose, 44 children with phonological disorders and their parents, as well as 44 children with typical speech development and their parents, participated in the study. The children in the study were administered the Articulation Screening Subtest and the Phonological Analysis Subtest, both of which are subtests of the Articulation and Phonology Test. Their parents were given the Participant Information Form, the Parental Attitude Scale, and the Beck Depression Inventory. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics Base 22.0 software. The findings revealed statistically significant differences between the parents of children with phonological disorders and the parents of children with typical speech development in terms of the mother's educational level (p=0.026) and the family's monthly income (p=0.045). When comparing the Beck Depression Inventory scores of both groups, there was a statistically significant difference between the scores of parents of children with phonological disorders and those of parents of children with typical speech development (p=0.001). However, there was no statistically significant difference in the Parental Attitude Scale scores between the parents of children with phonological disorders and the parents of children with typical speech development. The findings indicate that parents of children with phonological disorders differ from parents of children with typical speech development in terms of sociodemographic characteristics and depression levels, but there is no statistically significant difference between them in terms of parental attitudes. This suggests that considering the sociodemographic characteristics and depression levels of parents of children with phonological disorders may be beneficial in processes involving children with phonological disorders.