Prostat kanserinde lenf nodu tutulumunu predikte edecek faktörlerin araştırılması ve lenf nodu diseksiyonu kararı ı̇çin nomogramların karşılaştırılması
Evaluation of factors predicting pelvic lymph node involvement in prostate cancer and comparison of nomograms for lymph node dissection decision
- Tez No: 886974
 - Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖNAL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Üroloji, Urology
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
 - Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada prostat kanseri (PK) nedeniyle radikal prostatektomi ve genişletilmiş pelvik lenf nodu diseksiyonu (ePLND) yapılan hastalarda patolojik lenf nodu tutulumunu (pN1) predikte edecek faktörlerin araştırılması ve ePLND kararında kullanılan nomogramların karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 2018 ile 2023 yılları arasında kliniğimizde PK nedeniyle radikal prostatektomi ve ePLND uygulanan 191 hastanın verisi geriye dönük incelendi. pN1'i öngörmek ve nomogramları karşılaştırmak için, klinik, histopatolojik, prostat spesifik membran antijeni pozitron emisyon tomografisi (PSMA/PET-BT) bulguları ve multiparametrik prostat manyetik rezonans görüntülemesi (MpMR) bulguları analiz edildi. İstatistiksel analiz için Mann-Whitney U testi, ki kare testi, çok değişkenli lojistik regresyon analizleri yapıldı. İkincil analiz olarak, 139 hastada, PSMA/PET-BT'deki semikantitaf parametrelerin Amsterdam-Brisbane-Sydney nomogramına eklenmesiyle oluşturulan yeni modellerin performansı, alıcı işlem eğrisi analizi altında kalan alanla (AUC) değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 35'inde (%18,3) pN1 saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to predict pathologic lymph node involvement (pN1) in patients undergoing radical prostatectomy and extended pelvic lymph node dissection (ePLND) for prostate cancer (PCa) and to compare nomograms used in ePLND decision-making. Material and Method: Data from 191 PCa patients undergoing radical prostatectomy and ePLND between 2018 and 2023 were retrospectively analyzed. Clinical, histopathological, PSMA/PET-CT, and MpMR findings were assessed for pN1 prediction and nomogram comparison. Statistical analyses included the Mann-Whitney U test, chi-square test, and multivariate logistic regression. New models incorporating PSMA/PET-CT parameters into the Amsterdam-Brisbane-Sydney nomogram were evaluated using the area under curve (AUC) in 139 patients in secondary analysis.