Kas gerilim disfonisi tanısı alan hastalarda ses terapisinin ses yorgunluğuna ve ses yolu rahatsızlığına etkisi
The effect of voice therapy on voice fatigue and vocal tract discomfort in patients diagnosed with muscle tension dysphonia
  1. Tez No: 887342
  2. Yazar: DİLARA SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİFE BARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızın amacı; kas gerilim disfonisi tanılı katılımclarda bütüncül ses terapisinin akustik, aerodinamik, işitsel-algısal, ses yorgunluğu ve ses yolu rahatsızlığına etkisini değerlendirmek; ses terapisi sonrasında bu değerlendirme bulgularının nasıl değişim gösterdiğini ayrıntılı şekilde incelemektir.Çalışmaya 21-68 yaş aralığında 17 erkek ve 13 kadın olmak üzere toplam 30 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar haftada bir yüz yüze olmak üzere 8 seans bütüncül ses terapisi programına dahil edilmiştir. Tüm katılımcıların sesleri terapi öncesi ve terapi sonrası akustik analiz (F0, jitter, shimmer, NHR), aerodinamik ölçüm (MFS ve s/z oranı), işitsel-algısal değerlendirme (GRBAS) ve özdeğerlendirme ölçekleri (SHE-10, SYÖ, SYRÖ) aracılığıyla değerlendirilmiştir. Katılımcıların terapi sonrasındaki değerlendirmesi son terapi seansından 1 hafta sonra yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate participant diagnosed with muscle tension dysphonia before and after voice therapy by means of acoustic, aerodynamic, auditory-perceptual and self-assessment scales and to examine in detail how the parameters measured have changed after voice therapy. A total of 30 participant, 17 males and 13 females, aged between 21 and 68, were included in the study. Participants were implemented holistic voice therapy program in an 8 sessions, one face-to-face session per week. The voices of all participants were analyzed before and after the therapy by acoustic analysis (F0, jitter, shimmer, NHR), aerodynamic measurement (MPT and s/z ratio), auditory perceptual assessment (GRBAS) and patient self-assessment scales (VHI, VFS, VTDI).