İp atlama egzersizlerinin inspiratuar ve ekspiratuar solunum kas kuvvetine kronik etkisi
Chronic effect of jumping rope exercises on inspiratory and expiratory respiratory muscles
  1. Tez No: 887430
  2. Yazar: YAVUZ BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı ip atlama egzersizlerinin solunum kas kuvveti üzerine kronik etkisini incelemektir. Bu amaçla toplamda 26 gönüllü erkek (deney grubu: yaş; 17.46±0.87 yıl; kontrol grubu: yaş; 17.08±1.32 yıl) katılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllüler 13 kişilik 2 ayrı grubua randomize bir şekilde atanmıştır. Gruplar kontrol ve deney grubu olmak üzere ikiye ayrımıştır. Deney grubu 8 hafta boyunca haftada 4 gün ve 30 dakikalık seanslar halinde ip atlama egzersizlerini geçrekleştirmişlerdir. Kontrol grubu ise 8 haftalık süreçte herhangi bir uygulamaya dahil olmayıp sadece ön-son test ölçümlerine katılmışlardır. 8 haftalık egzersiz programından bir gün önce ve bir gün sonra olmak üzere katılımcılardan tamamen dinlenik durumda iken ön ve son teste yönelik solunm kas kuvveti ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Solunum kas kuvveti respiratuar basınçölçer ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin normal dağılım gösterdiği tespti edilmiş olup istatistiksel analiz kısmında grupların kendi içinde ön-son test verilerinin analizi için Paired Sample t Testi kullanılmıştır. Grupların ön-son testten elde ettikleri ortalama farklarının gruplar arası karşılaştırılmasında ise Independent Sapmle t Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the chronic effect of rope jumping exercises on respiratory muscle strength. For this purpose, a total of 26 male volunteers (experimental group: age; 17.46±0.87 years; control group: age; 17.08±1.32 years) participated. Volunteers participating in the study were randomly assigned to 2 separate groups of 13 people. The groups were divided into two: control and experimental groups. The experimental group performed rope jumping exercises in 30-minute sessions, 4 days a week for 8 weeks. The control group did not participate in any application during the 8-week period and only participated in the pre-post test measurements. Pre- and post-test respiratory muscle strength measurements were performed while the participants were completely rested, one day before and one day after the 8-week exercise program. Respiratory muscle strength was measured with a respiratory pressure meter. It was determined that the data obtained showed a normal distribution, and in the statistical analysis section, Paired Sample t Test was used to analyze the pre-post test data within the groups. Independent Sapmle t Test was used to compare the mean differences between the groups obtained from the pre-post test.