Fertil-infertil kişilerde el 2. ve 4. parmak uzunluk oranlarıyla, sperm ve hormon değerleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the correlation between the ratio of 2nd to 4th digit length and the sperm numbers, hormonal levels in fertile/ infertile subjects of both sexes
  1. Tez No: 88793
  2. Yazar: MELTEM BAHÇELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİTAP ANIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
40 VII. ÖZET Vertebral ı larda, Hox gen ailesi ekstrem itelerin ve urogenital sistemin gelişim ve farklılaşmasını etkileyen önemli bir faktördür. Parmakların ve gonadların bu ortak kontrol altındaki gelişim ve farklılaşımları, parmak oluşum süreç ve şekli ile hormon düzeyleri ve spermatogenezisin birbirleriyle bağlantıları olduğunu gündeme getirmektedir. Bu çalışmada her iki cinste 2. ve 4. parmak uzunluklarının birbirlerine olan oranlarının (2d/4d) hormon düzeyleri ve sperm özellikleriyle olan bağıntıları incelenmiştir. Çalışmanın bulgularında: Sağ ve sol ellerin 2d/4d oranları seksüel dimorfik görünüm sergilemektedir: erkeklerde ort. 2d/4d=0,97, kadınlarda 2d/4d=0,98 bulunmuş dolayısıyla erkeklerde 4.parmağın 2. parmağa göre daha uzun olma eğiliminde olduğu gözlenmiştir. Fertil/infertil kadın ve erkek grupları karşılaştırıldığında ise infertil kadınlarda 2d/4d=0,97 bulunmuş dolayısıyla bu grup kadınlarda 4.parmağın uzayıp, erkek grubun özelliklerine benzeme eğiliminde olduğu görülmüştür. Erkeklerde sağ el 2d/4d ile E2 ve prolaktın, sol el ve ort.
Özet (Çeviri)
41 VIII.SU M MARY The differentiation and the development of the urogenital system and the appendicular skeleton in vertebrates are under the control of Hox genes family. The common control of digit and gonad differentiation raises the possibility that patterns of digit formation may relate to hormonal concentrations and spermatogenesis. This study was concerned with the ratio between the length of the 2th and 4th digt (2d/4d) to the hormonal concentration and to spermatogenesis in both gender. It has been show that : (a) 2d/4d in right and left hands has a sexually dimorphic pattern: in males mean 2d/4d=0,97, in females 2d/4d=0,98, i.e. in males the 4th digit tended to be longer than 2th digit, (b) After the analysis of the fertile/infertile females and males subjects, we found mean 2d/4d=0,97 in infertile females, i.e.