İliak arterlerin atreosklerotik spontan veya iatrojenik kateter kaynaklı diseksiyonlarının tedavisinde intravasküler stent uygulanması
Atherosclerotic spontaneous or iatrojenik catheter induced iliac artery dissection stenting
  1. Tez No: 88792
  2. Yazar: ALAADDİN AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN T. ILGIT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Cardiology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Anjiografi ve Girişimsel Radyoloji Biriminde Mart 1995 - Şubat 2000 tarihleri arasında iliak arterlere stent uygulamasına gidilen bir dizi olgu içerisindeki aterosklerotik spontan veya iatrojenik diseksiyon nedeni ile primer stent uygulanması gerçekleştirilen 14 hastadaki 14 lezyon değerlendirilmiştir. Ondört lezyonun dokuzu aterosklerotik spontan diseksiyon ve beşi iatrojenik kateter kaynaklı diseksiyon olarak değerlendirilmiştir. Her lezyona bir stent olmak üzere bu olgularda beş adet Palmaz stent, bir adet Sinüs stent, iki adet Smart stent, üç adet Strecker stent, ve üç adet Wallstent kullanılmıştır. Lezyonlardan yedisi sağ ana iliak arter, ikisi sağ dış iliak arter, dördü sol ana iliak arter ve biri sol dış iliak arter yerleşimliydi. intravasküler stent yerleştirilmesinden sonra yapılan anjiografilerde stentlenen segmentlerde düzgün kontur özellikleri sağlandığı gözlenmiş ve diseksiyon planları en geç 1. hafta kontrollerinde anjiografik olarak ortadan kalkmıştır. Bir olguda diseksiyon planının hemen distalinde akımı engelleyen plak oluşumuna bağlanan erken oklüzyon saptanmıştır. Planlanan klinik ve anjiografik kontrol süreçlerinde diseksiyonun ilerlemesi, stenoz, % 30'dan fazla lümen daraltan intimal hiperplazi, distal embolizasyon gibi komplikasyonlar gözlenmemiştir. iliak arterlerin aterosklerotik spontan ve iatrojenik kateter kaynaklı diseksiyonlarının tedavisinde primer stent yerleştirilmesi az rastlanan komplikasyonları, lezyonların ortadan kaldırılmasındaki etkinliği ve yüksek açıkkalım oranları ile değerli bir endovasküler tedavi yöntemidir. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY In 14 patients, 14 severe dissected arterial segments were undergone primary stenting procedure in the Department of Radiology, School of Medicine, Gazi University, between March 1995 and February 2000 and the efficacy of the primary stenting procedure was evaluated. Fourteen lesions included spontanous dissections (n=9) and catheter induced dissections (n=5). The lesions in the right common iliac artery (n=7), right external iliac artery (n=2), left common iliac artery (n=4) and left external iliac artery were treated with Wallstent (n=3), Strecker stent (n=3), Sinüs stent (n=1), Smart stent (n=2) and Palmaz stent (n=5). Immediate angiography after stent placement and follow-up angiographies revealed restoration of patency with smooth contours of the stented segment. In one case with poor distal run-off, acute occlusion was observed. In our study, technical success rate was 100 %, total complication rate was 7,14 % and in a follow-up period of up to 60 months the primary patency rate was 93 %. Primary stenting is an effective and reliable percutaneous treatment modality for arterial dissections. Patency of the arterial segment with smooth lumen can be created without the risk of acute complications such as distal embolization and restenosis. 56