Etkileşimli videoların öğrencilerin 3B tasarım performansına, ürün yaratıcılığına ve algılanan bilişsel yüke etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of interactive videos on students 3D design performance, product creativity and perceived cognitive load
  1. Tez No: 888035
  2. Yazar: NUR SEDA KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞENDURUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son yıllarda teknolojik gelişmeler, eğitim amaçlı kullanılan dijital içerikle etkileşim kurmak için çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Geleneksel videolara alternatif olarak sunulan etkileşimli videolar, bireyselleştirme odaklı çalışmalara imkan tanıyarak öğrenme içeriğiyle yenilikçi bir etkileşim sağlamaktadır. Böylece video analitiğine ilişkin olanakları sayesinde öğrenme deneyimini güçlendirebilir. Bu çalışma, etkileşimli videoların sunulmasıyla elde edilen 3B tasarımların, tasarım performansı, yaratıcılık ve bilişsel yük yönlerini araştırmaktadır. Araştırmanın deseni açıklayıcı sıralı desendir. Çalışmanın nicel kısmını deneysel bir tasarım, nitel kısmını ise katılımcılarla yapılan görüşme oluşturmaktadır. Deney grubu etkileşimli videolar (hipervideo) izlerken, kontrol grubu etkileşim içermeyen (geleneksel) videolar izlemiştir. Her iki grup katılımcıları da Tinkercad ve Fusion 360 platformlarında 3B tasarım görevlerini tamamlamıştır. Her bir göreve ait olan ürünler ve tasarım süreçlerinin ekran kayıtları analiz edilmiştir. Çalışmaya bir meslek lisesi bilişim teknolojileri alanından 45 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Bulgular, etkileşimli video ile desteklenen grubun, tasarım performansı ve ürün yaratıcılığı açısından daha yüksek performans sergilediğini, ancak bilişsel yük yönünden gruplar arasında belirli bir fark olmadığını göstermektedir. Görev düzeylerinin, tasarım performansı açısından kolay-zor ve orta-zor görevler arasında anlamlı farklılıklar olduğunu, ancak yaratıcılık açısından sadece kolay-orta görev zorlukları için gözlemlendiği görülmektedir. Öğrencilerin bilişsel yük düzeyleri, tasarım platformlarından etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, technological advances have provided various opportunities to interact with digital content used for educational purposes. Interactive videos, offered as an alternative to traditional videos, provide an innovative interaction with the learning content by enabling individualization-oriented studies. Thus, it can enhance the learning experience through its possibilities related to video analytics. This study investigates the design performance, creativity and cognitive load aspects of 3D designs obtained by presenting interactive videos. The research design is an explanatory sequential design. The quantitative part of the study consists of an experimental design and the qualitative part consists of interviews with the participants. The experimental group watched interactive videos (hypervideo), while the control group watched non-interactive (traditional) videos. Both groups completed 3D design tasks on Tinkercad and Fusion 360 platforms. Screen recordings of the products and design processes of each task were analyzed. Forty-five students from a vocational high school in the field of information technologies voluntarily participated in the study. The findings show that the group supported with interactive video performed better in terms of design performance and product creativity, but there was no significant difference between the groups in terms of cognitive load. Task levels showed significant differences between easy-to-hard and medium-to-hard tasks in terms of design performance, but only for easy-to-moderate task difficulties in terms of creativity. Students' cognitive load levels were influenced by the design platforms.