Futbol antrenörlerinin zihinsel dayanıklılıkları ile video yardımcı hakem sistemine ilişkin tutumları arasındaki ilişkilerin araştırılması: İsparta ili örneği
Investigation of the relationships between the mental resistance of football coaches and their attitudes towards the video assistant referee system: The case of Isparta province
- Tez No: 888056
- Danışmanlar: PROF. KEMAL GÖRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma futbol antrenörlerinin zihinsel dayanıklılıkları ile video yardımcı hakem (VAR) sistemine ilişkin tutumları arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada betimsel model kullanılmıştır. Çalışmaya TÜFAD (Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği) Isparta şubesinden elde edilen bilgilere göre, aktif olarak antrenörlüğe devam eden ve TÜFAD Isparta şubesine kayıtlı toplam 103 futbol antrenörü gönüllü olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesi amacıyla, araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, Video Yardımcı Hakem Sistemi Taraftar Tutum Ölçeği ve Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS (version 18) programında kaydedilmiştir. Anlamlılık düzeyi ise 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmaya katılan futbol antrenörlerinin futbol oynama düzeylerine göre Video Yardımcı Hakem Sistemine ilişkin tutumları ve zihinsel dayanıklılıklarının karşılaştırıldığında herhangi anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0.05). Araştırmaya katılan futbol antrenörlerinin sahip oldukları lisans seviyelerine göre Video Yardımcı Hakem Sistemine ilişkin tutumları ve zihinsel dayanıklılıklarının düzeyleri karşılaştırıldığında, üç antrenör grubu (A Lisans - B Lisans - C Lisans) zihinsel dayanıklılık düzeyleri açısından herhangi anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0.05). Futbol antrenörlerinin antrenörlük seviyeleri açısından karşılaştırıldığında; VAR sistemine ilişkin tutumlarının alt boyutlarından oyun yönetimi değişkeninde ve VAR ortalamaları açısından amatör ve profesyonel düzeyde antrenörlük yapanlar arasında anlamlı düzeyde farklılık bulunurken, diğer değişkenler açısından herhangi anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0.05). Sonuç olarak, Araştırmaya katılan futbol antrenörlerinin Video Yardımcı Hakem Sistemine ilişkin tutumları ile zihinsel dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkiler incelendiğinde, devamlılık ile kontrol, yarışma baskısı ile oyun yönetimi alt boyutları arasında anlamlı düzeyde ilişkilere rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the relationships between football coaches' mental toughness and their attitudes towards the video assistant referee (VAR) system. A descriptive model was used in the research. According to the information obtained from TÜFAD (Turkish Football Coaches Association) Isparta branch, a total of 103 football coaches who actively continue coaching and registered to TÜFAD Isparta branch were included in the study voluntarily. In order to obtain research data, a personal information form created by the researcher, Video Assistant Referee System Fan Attitude Scale and Mental Toughness Inventory in Sports were used. The obtained data were recorded in the SPSS (version 18) program. The significance level was accepted as 0.05. When the attitudes and mental endurance of the football coaches participating in the research were compared regarding the Video Assistant Referee System according to their football playing levels, no significant difference was found (p>0.05). When the attitudes of the football coaches participating in the research were compared towards the Video Assistant Referee System and their mental endurance levels according to their license levels, no significant difference was found in terms of the mental toughness levels of the three coach groups (A License – B License – C License) (p>0.05). When compared in terms of coaching levels of football coaches; While there was a significant difference between amateur and professional coaches in terms of the game management variable and VAR averages, which are sub-dimensions of their attitudes towards the VAR system, no significant difference was found in terms of other variables (p>0.05). As a result, when the relationships between the attitudes of the football coaches participating in the research towards the Video Assistant Referee System and their mental endurance levels were examined, significant relationships were found between the sub-dimensions of continuity and control, competition pressure and game management.