Özgül öğrenme güçlüğü (ÖÖG) yaşayan çocukların ebeveynlerinin ve öğretmenlerinin çocuklara karşı tutumlarının etkisinin araştırılması
Examining the impact of parents' and teachers' attitudes towards children with specific learning disabilities (SLD)
  1. Tez No: 954394
  2. Yazar: HAVA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVCAN KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Language and Speech Therapy, Psychology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Özgül öğrenme güçlüğü; nörogelişimsel süreçte ortaya çıkan önce akademik ama daha sonra sosyal ve duygusal anlamda tanılı çocukları etkileyen bir durumdur. Bu araştırma özgül öğrenme zorluğu yaşayan çocukların ebeveyn ve öğretmenlerinin çocuklara karşı olan tutumunun etkisini araştırmıştır. Araştırmaya 208 ebeveyn ve 203 öğretmen olmak üzere toplam 411 kişi katılmıştır. Araştırma verileri özgül öğrenme tanısı alan çocukların ebeveynleri için Ebeveyn EKRÖ/Kontrol (Kısa Form) Red/Kabul Ölçeği ve Öğretmenler için Beck Kaygı Ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma anket aracılığı ile yüz yüze ve“Google Forms”üzerinden yapılmıştır. Ebeveynler ve öğretmenler için demografik değişkenler ve tutum ölçeği puanları analiz edilmiştir. Tüm istatistiksel analizler JASP (sürüm 0.18.1.0) ve SPSS (sürüm 25) programları kullanılarak yapılmıştır. Sonuç olarak; kabul red ölçme araçları ve alt boyutlarının normal dağılım sergilediği kabul edilmiş ve fark analizlerinde parametrik istatistikler kullanılmıştır. Ebeveynler için kullanılan kabul ve red alt ölçeği değişkeninin ebeveynlerin birçoğunun orta seviyede bir şefkat düzeyeni sahip olduğunu gösterirken bazı ebeveynlerin ise daha düşük şefkat seviyesine sahip olduğunu göstermektedir. Düşmanlık değişkeni ise ebeveynlerin genellikle düşük-orta seviyede düşmanlık sergilediklerini gösterirken bazı ebeveynlerin belirgin şekilde daha yüksek seviyede düşmanlık sergilediklerini göstermektedir. İhmal etme değişkeninde ebeveynlerin büyük çoğunluğunun ortalamaya yakın ihmal etme seviyesinde olduğunu göstermektedir. Ayrışmamış red değişkeni ebeveynlerin çocuklarına yönelik düşük seviyede bir reddetme algısı yansıttığını, ancak bazı ebeveynler daha düşük seviyede reddetme yansıttığını göstermektedir. Kabul/Red ortalaması ebeveynlerin çocuklarına yönelik olan tutumlarının kabul edici olduğunu göstermektedir. Öğretmenler için kullanılan kaygı ölçeği orta seviyede bir kaygı düzeyine sahip olduklarını göstermektedir. Bu çalışmada elde edilen veriler doğrultusunda özgül öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların ebevynleri ve öğretmen tutumları üzerine ileride yapılacak olan çalışmalara yönelik katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Specific learning disorder is a condition that emerges during the neurodevelopmental process, initially manifesting in academic domains, but eventually affecting children also in social and emotional aspects. This study investigated the impact of parents' and teachers' attitudes towards children with specific learning disabilities (SLD). A total of 411 participants took part in the study, including 208 parents and 203 teachers. The data for this study were obtained by having the parents of children diagnosed with dyslexia complete the 'Adult Parental Acceptance-Rejection Questionnaire Short Form.' Teachers, on the other hand, were asked to complete the 'Beck Anxiety Inventory' and a personal information form. The data were collected using two methods: in-person through face-to-face interviews and electronically via the 'Google Forms' tool. Demographic variables and attitude scale scores were analyzed for both parents and teachers. All statistical analyses were carried out using the JASP software (version 0.18.1.0) and SPSS (version 25). Based on the results of the study, it was concluded that the acceptance-rejection measurement tools and their subdimensions followed a normal distribution, and parametric statistics were applied in the analysis of differences. The variable of the acceptance and rejection subscale used for parents indicates that many parents have a moderate level of affection, while some parents exhibit a lower level of affection. The hostility variable shows that parents generally display low to moderate levels of hostility, while some parents exhibit significantly higher levels of hostility. The neglect variable indicates that the vast majority of parents exhibit a level of neglect close to the average. The undifferentiated rejection variable shows that parents reflect a low level of rejection towards their children, although some parents exhibit even lower levels of rejection. The acceptance/rejection mean indicates that parents exhibit an accepting attitude towards their children. The anxiety scale used for teachers indicates that they have a moderate level of anxiety Based on the data obtained in this study, it is believed that the findings will contribute to future research on parental and teacher attitudes toward children with specific learning disabilities.