Mevsimlik tarım işçisi çocukların eğitim sorunları
Educational problems of seasonal agricultural worker children
  1. Tez No: 888178
  2. Yazar: ZEHRA YAŞAR YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜRKAN GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, Polatlı ilçesinde mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan çocukların eğitim sorunlarını, bu sorunlara neden olan durumları ve bu sorunları çözmek için yapılan çalışmaları araştırmaktır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim araştırması kullanılmıştır. Katılımcılar amaçsal örnekleme yöntemlerinden benzeşik örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma, Polatlı'da aileleriyle birlikte mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan 17 kız ve 15 erkek toplam 32 çocukla gerçekleştirilmiştir. Çocuklarla birebir görüşmeler yapılmış ve araştırmacı tarafından geliştirilen yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu, katılımcıların demografik özellikleri ve eğitimle ilgili sorunları hakkında sorular içermektedir. Elde edilen veriler, içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçları, mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan çocukların eğitimlerinin engellendiğini göstermektedir. Çocukların tarlalarda çalışma yaşının yediye kadar düştüğü ve bu durumun genellikle ailelerine maddi destek sağlamak için olduğu ortaya çıkmıştır. Çocukların çoğunluğunun tarlalarda çalışmak istemediği ve tarlada çalışma koşullarının ağır olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, özellikle kız çocuklarının tarlada çalışmak dışında başka işlerde de çalıştığı belirlenmiştir. Bu ağır işlerin çocukların fiziksel ve zihinsel sağlığını olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Araştırmaya göre, çocukların sadece 5-6 ay okula gittiği ve mevsimlik tarım işçisi olarak bulundukları yerde okula gidemedikleri tespit edilmiştir. Eğitimin ülkemizde zorunlu olmasına rağmen, mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan çocukların bu hakkı kullanamaması, mevcut çalışmaların yetersiz olduğunu göstermektedir. Çocuklara göre, eğitime ulaşamamalarının önündeki engeller öncelikle parasızlık ve aileleridir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the educational problems of children working as seasonal agricultural workers in the district of Polatlı, the situations causing these problems, and the efforts made to solve these problems. In this study, phenomenological research, a qualitative research method, was used. Participants were determined using purposeful sampling method specifically convenience sampling. The research was conducted with a total of 32 children, 17 girls and 15 boys, who work as seasonal agricultural workers with their families in Polatlı. One-on-one interviews were conducted with the children using a structured interview form developed by the researcher. The interview form includes questions about the participants' demographic characteristics and their educational problems. The data obtained were analyzed through content analysis. The results of the research indicate that the education of children working as seasonal agricultural workers is being hindered. It was found that the age at which children work in the fields has decreased to as young as seven, and this is generally for the purpose of providing financial support to their families. The majority of children do not want to work in the fields and it was determined that working conditions in the fields are harsh. Additionally, it was found that especially girls work in places other than the fields. These heavy tasks were found to have a negative impact on the physical and mental health of children. According to the research, children only attend school for 5-6 months and are unable to attend school in the place where they work as seasonal agricultural workers. Despite education being compulsory in our country, the fact that children working as seasonal agricultural workers are unable to exercise this right indicates that the current efforts are insufficient. According to the children, the main obstacles preventing them from accessing education are primarily poverty and their families.